Spojiť sa a viesť deti tým správnym smerom za vzdelaním. Treba nám viac takýchto projektov a iniciatív, lebo predsa “deti nepočkajú”, vzdelávanie treba podchytiť práve vtedy keď je nutné a nie čakať na zmenu.
O PROJEKTE
Projekt vznikol ako iniciatíva v prospech mladších detí na ktoré sa zatial nemyslelo.
Dlhodobo funguje projekt osvedčený vo viacerých krajinách, ktorý spája vysokoškolákov so zamestnávateľmi a s vedeckými pracovníkmi.
Myslieť však treba aj na mladšie ročníky, ktorým by mohla táto kooperácia tiež pomocť. Zámerom je prepojenie “od jaslí po vedu”
V rámci projektu Deti nepočkajú ide hlavne o:
- vytvorenie sietí a napojenia na rôzne vzdelávacie inštitúcie a to nielen na Slovensku, ale aj medzinárodne /využitie partnerov vo Fínsku, na Islande a v Českej republike/.
- podporu a pomoc pri konkrétnych krokoch na zabezpečenie kvalitnej výchovy a vzdelávania
- medializáciu a zvýšenie povedomia o téme školstva
- podporiť inovácie
Na zabezpečenie týchto cieľov by sa mali využiť prostriedky získané od nadácie
Active Citizens Fund – grant na 30 mesiacov.
ZÁMER PROJEKTU
Stretávanie a prepájanie rôznych aktérov z prostredia vzdelávania. Je ich naozaj veľa, ale samostatne nemajú takú silu niečo meniť alebo presadzovať. Aby prišlo k nejakým legislatívnym zmenám je nutné sa spájať. Vyžaduje si to však veľa rozhovorov, kooperácií, zmlúv, brainstormingov a nápadov.
Cieľom je viesť partnerské dialógy s konštruktívnymi nápadmi, výsledkami, myšlienkami a inšpiráciami a vytvorenie jednotnej fungujúcej platformy kde sú zapojení aj ľudia z praxe.
Zámerom je preto vytvoriť Stálu konferenciu aktérov vo vzdelávaní tzv. SKAV.
SKAV bude slúžiť ako komunikačný most medzi touto platformou, ministerstvom aj zahraničnými partnermi.
SKAV A JEJ ÚLOHY
SKAV bude zložená z rôznorodých zástupcov 12 cieľových skupín v 8 regiónoch Slovenska. Bude teda fungovať na regionálnej a aj celoslovenskej úrovni.
Výber týchto zástupcov je kľúčové – mali by to byť ľudia z praxe, ktorí prichádzajú do každodenného kontaktu s deťmi, aby sa vedelo následne overiť čo zo zmien funguje a čo nie.
Medzi hlavné úlohy patrí:
- sledovanie legislatívnych a politických zmien v oblasti vzdelávania
- vedenie dialógov s orgánmi verejnej správy s médiami
- predkladanie proaktívnych návrhov riešení
- a iné.
ĎALŠIE AKTIVITY PROJEKTU
- Sieťovacie
Sieťovacie aktivity súvisia už so spomínanými aktivitami SKAV. Od septembra 2020 majú prebiehať pravidelné stretnutia SKAV na mesačnej báze so zámerom trvalej udržateľnosti.
- Mediálne
Súvisia aj so symbolom kampane, ktorým je papierová lodička /je aj v logu/.
Počas prvej fázy projektu sa vyzbieralo 7800 papierových lodičiek – boli to odkazy od ľudí, aké zmeny by chceli v školách pre svoje deti.
Plánom je počas celého projektu natočiť 30 reklamných spotov s rôznymi osobnosťami na tému: „Akú školu by ste dopriali deťom na Slovensku“.
Ďalej tvorba sochy, natočenie piesne s viacerými interpretmi a iné aktivity, ktoré tému školstva prinesú širokej verejnosti.
- Odborné
Odborné aktivity hlavne na úrovni legislatívy školstva, ministerstva školstva a vzdelávacích inštitúcií.
- Medzinárodné
Čerpanie inšpirácií v krajinách kde už tento systém funguje a spolupráca s Medzinárodným inštitútom a asociáciou slovenských vzdelávacích centier (ISEIA).
Výmena know – how s partnermi z Islandu, Fínska a Českej republiky.
MyMachine
V súvislosti s projektom Deti nepočkajú je aj projekt MyMachine.
Program vznikol v Belgicku a v súčasnosti sa realizuje v šiestich krajinách. „Upriamuje pozornosť na potrebu a výhody prepájania neformálneho a formálneho vzdelávania.”
Tento projekt je výbornou kooperáciou vysokoškolských študentov s mladšími študentmi a žiakmi pri tvorení projektov a ich uvádzaní do praxe.
Pointa projektu je, že deti si vysnívajú nejaký nápada vysokoškoláci sa ho snažia spracovať do realizovateľnej podoby a výroba sa následne uskutoční na strednej odbornej škole. Takto podstatu priblížila Laura Dittel z Karpatskej nadácie, ktorá program administruje už piaty rok. Prepojí sa tak vysoká škola, stredná škola a základná alebo materská škola.
Počas prvých štyroch ročníkov sa v rámci MyMachine realizovalo dokopy 20 vynálezov a momentálne sa pracuje na ďalších 12 detských nápadoch. Týka sa to najmä vysokoškolákov na Technickej univerzite v Košiciach, Žilinskej univerzite v Žiline, Slovenskej technickej univerzite v Bratislave a Trnavskej univerzite v Trnave.
Z projektov, ktoré sa úspešne zrealizovali môžeme spomenúť napríklad levitujúcu stolička, prenosnú šmýkačku alebo upratovaciu kolobežku.
Comments