Zahraničie

Študentské sólo cestovanie: Tipy a triky pre bezpečné a obohacujúce dobrodružstvá

0

Blíži sa leto. Mnohí už plánujú ako ho strávia. Brigády, dovolenky, cestovanie. V posledných rokoch je na vzostupe trend sólo cestovania. Prinášame niekoľko tipov ako si cestovanie užiť.

...

Sólo cestovanie počas študentských rokov môže byť mimoriadne obohacujúcou skúsenosťou. Jednak je to skvelá príležitosť na osobný rast, získať nadhľad nazretím do iných kultúru a zároveň máte slobodu objavovania sveta vlastným tempom.

Spoznávanie blízkych i vzdialenejších destinácií sa však spája nielen s nadšením a vzrušením z nového, ale tiež s obavami o bezpečnosť. Ešte pred cestou myslite na týchto šesť základných tipov, aby vaše sólo študentské dobrodružstvá boli nielen nezabudnuteľné, ale aj bezpečné.

1. Prieskum a plánovanie sú najlepší spojenci

Cestovanie za dobrodružstvom začína ešte skôr ako vystúpite v krajine na letisku. Prvým krokom je dôkladné zoznámenie sa s destináciou. Snažte sa zistiť si čo najviac o miestnych zvyklostiach, nuansách a zídu sa aj základné frázy miestneho jazyka. Zistite si informácie o populárnych miestach, atrakciách a bezpečných štvrtiach.

Plánovanie neznamená urobiť si detailny program na každú minútu cesty, ale iba základný rámec toho, čo chcete vidieť a robiť. Zistite si pomery v miestnych spôsoboch dopravy, čo vám môže neskôr ušetriť čas, sklamanie a vyhnúť sa problémom.

Jedna vec je totiž to, čo hovoria Google mapy a druhá, že na mieste môžu presuny trvať podstatne dlhšie pre dopravné zápchy, preplnené spoje, ktoré navyše musíte mať vopred rezervované.

2. Zostaňte v spojení

V dnešnom digitálnom veku je prirodzenou súčasťou našich životov zostať v spojení. Od roku 2017 sa už nemusíme obávať, keď sa pri cestovaní po krajinách Európskeho hospodárskeho priestoru (EÚ + Island, Lichtenštajnsko, Nórsko, Švajčiarsko) pripojíme v roamingu na internet. Fotografie, videá či hovory cez obľúbené aplikácie nás tak stoja toľko, ako doma na Slovensku.

...

A hoci Európska únia predĺžila platnosť roamingovej regulácie až do roku 2032, mimo túto oblasť sa oplatí investovať do miestnej SIM karty alebo globálnu SIM kartu, napríklad OneSimCard, HolaFly či World SIM. Zostať v spojení neznamená iba pridať fotky či videá na sociálne siete. Zdieľajte svoje s rodinou alebo blízkymi priateľmi a pravidelne sa im ozvite, najmä keď sa presúvate medzi miestami.

3. Rozumné plánovanie výdavkov

Mnohí študenti si na cestovanie šetria týždne či mesiace. Preto je dôležité rozlišovať medzi nevyhnutnými výdavkami a zbytočnosťami. Zlatým pravidlom je vždy mať k dispozícii núdzovú rezervu.

Pri dlhších cestách si udržíte prehľad o výdavkoch vďaka šikovným aplikáciám, ako Splitwise či Spendee. Prehľad o konverznom kurze pri iných menách budete mať po ruke s aplikáciou Currency, kde si môžete zvoliť niekoľko mien zároveň.

Mnohí cestovatelia si nevedia vynachváliť služby takzvaných neo-bánk ako Revolut, N26 či Monese. Ponúkajú výhodné výmenné kurzy, vďaka ktorým sa oplatí vybrať si peniaze z miestneho bankomatu než navštíviť zmenáreň, prehľadné sledovanie výdavkov a mnohé ďalšie funkcie.

Našťastie, lacné cestovanie dnes už nie je také komplikované ako kedysi. Ušetriť sa dá sledovaním akciových leteniek, na ubytovaní či jedle. Taká návšteva miestnych trhov a čerstvý street food môže byť príjemným zážitkom.

4. Rešpekt k miestnej kultúre

Sólo cestovanie umožňuje vykročiť zo zabehnutých zvykov a naplno sa ponoriť do miestnej kultúry. Zúčastnite sa miestnych podujatí, vyskúšajte tradičné jedlá a zapojte sa do rozhovoru s obyvateľmi. Naučiť sa pár fráz v miestnom jazyku pomôže nielen prelomiť ľady, ale tiež prejaví rešpekt voči komunite. Pamätajte si, že ste hosť a dodržiavanie miestnych zvykov a etikety je prvoradé.

5. Bezpečnosť na prvom mieste

Bezpečnosť by mala byť vždy najvyššou prioritou. Vždy majte plán, ako sa vrátiť do svojho ubytovania, najmä v noci. S alkoholom opatrne. Nikdy nenechávajte svoj nápoj bez dozoru. Majte nabitý telefón, majte pri sebe kópie dôležitých dokumentov, napríklad pas či víza. Počúvajte svoje inštinkty – ak sa vám niečo nezdá, pravdepodobne to tak je.

6. Spoľahlivé poistenie kryje chrbát

Poistenie s dobrým krytím by malo byť súčasťou príprav na cestu. Berte ho ako preventívne opatrenie a aj vám možno preblesne mysľou, že máte veci pod kontrolou a radšej peniaze miniete na lepší hotel, radšej si túto úvahu rýchlo vyhoďte z hlavy. V prípade nečakanej choroby, úrazu, či dokonca núdzovej cesty domov je cestovné poistenie vaša záchranná sieť.

Dobré cestovné poistenie vám umožní cestovať bez obáv, pretože viete, že ste pripravení na prakticky akýkoľvek scenár, ktorý vám príde do cesty.

Sólo cestovanie je neoceniteľná skúsenosť. Psychologička Francine Toder PhD. tvrdí, že zodpovednosť za seba a svoje rozhodnutia, chvíle, keď si musíte poradiť sami podporujú osobný rast, sebadôveru a sebauvedomenie. Cestovanie sólo nám umožňuje objavovať nové spôsoby bytia, vyskúšať si väčšiu asertivitu, čím nás učí a napokon aj pretvára. Vďaka tomu sú cestovatelia silnejší a sebavedomejší aj vo svojom každodennom živote. Nie je to iba dobrodružná cesta do sveta, ale tiež do svojho dovnútra.

Autor: Michel Struhárová

Ako umelá inteligencia ovplyvňuje študentský život?

Previous article

Smoothie mixér: Overený pomocník na ceste k zdraviu

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Zahraničie