Zahraničie

Štúdium v zahraničí

0

Koľko stojí a čo študovať?

Štúdium v zahraničí môže byť pre vysokoškoláka jednou z najprínosnejších skúseností. Možnosť študovať v cudzej krajine, spoznávať jej kultúru, pôvab a vidieť kus sveta je jedným z najväčších výhod štúdia v zahraničí. Vzdelanie je však hlavným, ústredným dôvodom zahraničného štúdia. Spoznať kvalitu vzdelávacieho systému a odborov, ktoré doma nenájdete.

...

Ponoriť sa do vzdelávania v inej krajine je skvelým spôsobom ako skutočne zažiť a pochopiť ľudí, tradície a kultúru. Netreba zabúdať, že vzdelanie, chuť učiť sa a jazykové znalosti sú atraktívnymi aspektmi pre budúcich zamestnávateľov. Výber správnej školy je preto dôležitým faktorom budúceho profesijného úspechu.

Prečo študovať v zahraničí?

Vysoká úroveň školstva poskytovaná zahraničnými univerzitami zdoláva aj najlepšie hodnotené slovenské vysoké školy. Kvalita vzdelávania sa v zahraničí úrovňovo odlišuje od slovenskej využívaním moderných edukačných metód, zameraných na skúsenosti a tímovú spoluprácu oproti mnohým slovenským školám, ktoré fungujú na rovnakom princípe ako pred dvadsiatimi rokmi. Kvalita sa netýka iba edukačného systému ale aj lepších možností po technickej stránke školy.

Pre študenta je to jedinečná príležitosť ako spoznať novú krajinu a nazrieť na rôzne problémy z perspektívy iných kultúr. Stať sa tolerantnejšími voči odlišnostiam v spoločnosti. Pri študovaní v zahraničí musia študenti často vystúpiť zo svojej komfortnej zóny a získavajú skúsenosti, ktoré ich posúvajú k budúcemu úspechu.

Z praktického hľadiska je absolvovanie prestížnej školy lukratívnou voľbou pre budúceho zamestnávateľa. Cudzí jazyk a prestížna škola zaisťuje lepšie uplatnenie.

Akú školu si vybrať?

Európa ponúka množstvo kvalitných univerzít, na najlepších priečkach sa umiestnili za rok 2021 univerzity z Veľkej Británie, Švajčiarska, Nemecka a Rakúska. V popredných priečkach sa drží Dánsko, Španielsko, Francúzsko ale aj univerzita našich susedov z Česka.

Top 10 univerzít v Európe:

  1. University of Oxford
  2. University of Cambridge
  3. University College London
  4. The University of Edinburgh
  5. Eidgenössische Technische Hochschule Zürich
  6. University of Glasgow
  7. Freie Universität Berlin
  8. Universität Wien
  9. The University of Manchester
  10. The London School of Economics and Political Science

Zo Slovenska odchádza každý rok množstvo nadaných študentov využiť príležitosť kvalitných vzdelávacích systémov v zahraničí. Pre naše školstvo a ekonomiku to nie je potešujúca správa, no študentom zahraničné štúdium prináša mnoho výhod.

Veľký počet slovenských študentov smeruje do Českej republiky, susedného štátu kde majú možnosť študovať zadarmo. Štúdium zdarma je podľa európskej legislatívy zavedené pre všetkých študentov Európskej únie. Študenti majú v Česku záujem o medicínu, farmáciu, ekonómiu, manažment aj technické odbory.

...

Lákavé je aj štúdium vo Veľkej Británii, Dánsku, Fínsku, Holandsku a Rakúsku. Veľká Británia má zavedené rozdielne poplatky pre študentov z EÚ a pre iných zahraničných študentov. Študenti z EÚ platia za štúdium 4 000€ až 10 000€, no majú možnosť požiadať si o pôžičku, ktorou sa dá hradiť celé štúdium.

Dánsko aj Fínsko poskytujú bezplatné štúdium so vzdelávaním na vysokej úrovni. V Holandsku je školne približne 2 000€ s možnosťou žiadosti o nekomerčnú pôžičku.

Pre študentov ovládajúcich nemecký jazyk sú atraktívne Rakúske aj Nemecké školy. Štúdium je bezplatné bez školného s výnimkou súkromných škôl. Nórsko, Švédsko aj Francúzsko ponúka Slovákom atraktívne školy.

Financie a vysokoškolské štúdium v zahraničí

Štúdium v zahraničí nemusí byť finančne náročné, keďže na mnohých školách môžu študenti získať plne hradené štipendiá, požiadať o študentské pôžičky alebo rôzne druhy grantov. Náklady na štúdium sa takto vedia minimalizovať na minimum.

Financie avšak nekončia iba pri výške školného, sú to životné náklady a rôzne poplatky, ktoré rozhodujú o výške nákladov. Výška životných nákladov môže dosiahnuť výšku školného napríklad pri severských krajinách. Rovnako princíp môže platiť aj pri Nemecku či Rakúsku, kde si študent musí vyhradiť financie na internát alebo privátne ubytovanie. Netreba zabúdať na stravu, poistenie na študijný pobyt, učebnice a skriptá, výdavky na dopravu a aktivity.

 

 

Externé štúdium psychológie

Previous article

Pedagogické minimum – Čo je to?

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Zahraničie