Magazín

Prekonajte prejedanie sa a uzdravte svoj vzťah s jedlom

0

Nezdravé stravovanie a prejedanie si vyberajú daň na našom fyzickom aj psychickom zdraví, vedú k obezite, cukrovke, srdcovým chorobám a depresii. Ako s týmito nezdravými návykmi zatočiť a vydať sa na cestu k zdravému a vyváženému stravovaniu?

...

Pochopte príčiny prejedania sa

Prejedanie sa má často hlbšie korene. Môže to byť spôsobené stresom, úzkosťou, nudou, nízkou sebaúctou alebo traumou z minulosti. Prvým krokom k riešeniu prejedania sa je pochopiť, čo ho u vás vyvoláva.

Skúste zistiť, aké emócie alebo situácie u vás vedú k prejedaniu sa. Môžete si viesť aj denník, do ktorého si zapíšete svoje myšlienky, pocity a stravovacie návyky. Takéto poznámky si môžete zaznamenať aj do aplikácii, ktoré vám pomôžu s vyváženým stravovaním.

Vytvorte si plán stravovania

Plánovanie jedál vám pomôže vyhnúť sa impulzívnemu stravovaniu a nezdravým výberom jedla. V nedeľu si vytvorte čas na to, aby ste si naplánovali jedlo na celý týždeň a následne si správte nákup podľa zoznamu ingrediencí. Nezabudnite zahrnúť do jedálnička dostatok ovocia, zeleniny, celozrnných potravín a chudých bielkovín.

Pokiaľ si pripravíte jedlo dopredu, vyhnete sa nezdravým výberom pri pocite hladu, ale taktiež nebudete musieť rozmýšľat nad tým, čo zjete, pretože jedlo už budete mať dopredu nachystané a nebudete mať stres. Keď sa chystáte do školy, zoberte si do tašky so sebou jablko, banán alebo jogurt.

Jedzte pravidelne a menšie porcie

Namiesto troch veľkých jedál denne jedzte päť až šesť menších porcií, čo vám pomôže udržať si stabilnú hladinu cukru v krvi a zabráni prejedaniu sa. Jedzte z menších tanierov, aby ste mali pocit, že jete viac.

Sústreďte sa na jedlo

Pri jedle sa venujte len jedlu. Vypnite televízor, odložte telefón a sústreďte sa na chute, vône a textúry jedla. Jedzte pomaly a dôkladne prežúvajte každý kúsok.

...

Vyhnite sa spúšťačom

Určite si potraviny, situácie alebo emócie, ktoré u vás vyvolávajú prejedanie sa. Vyhnite sa im, ak je to možné. Ak nie, naučte sa zvládať tieto spúšťače zdravým spôsobom. Napríklad, Ak vás stresuje práca, skúste si nájsť čas na relaxačné aktivity, ako je joga alebo meditácia. Ak vás lákajú nezdravé potraviny, nekupujte ich a nemajte ich doma.

Vyhľadajte odbornú pomoc

Ak sa vám nedarí zbaviť sa nezdravých stravovacích návykov a prejedania sa sami, neváhajte vyhľadať odbornú pomoc. Psychológ alebo terapeut vám môže pomôcť identifikovať hlbšie príčiny prejedania sa, ako napríklad nezdravé vzťahy s jedlom, stresové faktory alebo emocionálne problémy. Môže vám tiež pomôcť naučiť sa zdravé mechanizmy zvládania, ako sú relaxačné techniky, kognitívno-behaviorálna terapia (KBT) alebo mindfulness meditácia.

Pamätajte, že zmena stravovacích návykov je proces a vyžaduje si čas a trpezlivosť. Nebojte sa občasných prehreškov. Dôležité je nevzdať sa a pokračovať v snahe o zdravé a vyvážené stravovanie. Zmena stravovacích návykov nie je ľahká, ale je to investícia do vášho zdravia a pohody.

Objavte svoj potenciál pomocou silných a slabých stránok

Previous article

Top 3 najlepšie multifunkčné mixéry

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Magazín