Externé štúdium

4 vychytávky, ktoré ti na intráku pomôžu ušetriť náklady

0

Čas zdieľaných spŕch a párok varených v kanvici je tu a s ním aj opätovné uťahovanie opaskov. Frustrujúcu realitu študentských rokov, kedy sa snažíte ušetriť každé euro netreba nikomu bližšie opisovať. Máme pre vás 4 tipy, ako jednoducho odľahčiť svoj finančný rozpočet, počas života na intráku.

...

1.   Vytvorte si finančný plán

Šťastie praje pripraveným. Či už patríte medzi plánovačov od prírody alebo ste skôr spontánne mysle, o jednom sa presvedčíte sami. Šetrenie si vyžaduje prípravu.

Čím skôr zistíte, aký obnos peňazí máte mesačne k dispozícií, tým lepšie. Najviac osvedčená metóda je odkladanie peňazí na bočné účty, pripadne Old School – do obálok.

Keďže suma za bývanie je fixná, rovno ju odložte bokom.

Pokiaľ neviete odhadnúť sumu za stravu, skúste prepočítať denné náklady a vynásobiť ich počtom dní v mesiaci. Ak ste trpezliví, vyskúšajte jeden mesiac zapisovať všetky svoje výdaje do tabuľky a nakoniec vám vyjde presné číslo, od ktorého sa viete ďalej odraziť.

Odložte si čiastku aj na hygienu, neočakávané výdavky a, samozrejme, aj na zábavu.

Náš tip: Všetko, čo za mesiac neminiete, si odložte na šetriaci účet. Raz budete tie peniaze veľmi radi vidieť.

2.   Podeľte sa o výdavky s kamošmi

Úspešné spoločnosti ako Spotify, Netflix, ale aj niektorí mobilní operátori zistili, že pre ľudí je výhodnejšie platiť rodinný balíček služieb, miesto individuálnych účtov. Okrem rodín tieto výhody často využívajú aj priatelia, kolegovia alebo susedia. To je však nie je jediné, na čom viete spoločne ušetriť.

...

So spolužiakmi sa ale dá deliť takmer o všetko. Keďže všetci musíte jesť, dodržiavať hygienu a podieľať sa na kultúrnom živote, otvárajú sa vám celkom nové možnosti.

Zoznam produktov a služieb, ktoré sa dajú dobre rozdeliť

Potraviny na varenie

V prípade, že sa na internáte chcete stravovať aj mimo polotovarov a mrazených jedál, rýchlo zistíte, že je fajn variť naraz pre viacerých. Okrem námahy na prípravu sa rozložia aj výdavky. Ide o potraviny, ako napríklad cestoviny, mäso, zemiaky, zelenina a korenie, ktoré sú jednotlivcom úplne zbytočné.

Šampóny, sprchové gély, zubná pasta, toaletný papier

V tomto prípade odporúčame nájsť parťáka s rovnakým pohlavím, keďže hygienické produkty sú takto zväčša rozdelené. Ak máte rovnaké preferencie značky, je to ešte lepšie. Produkty sa síce minú rýchlejšie, no aspoň nezaberajú zbytočné miesto v kúpeľni.

Permanentky

Či už do fitka, knižnice alebo na plaváreň, vždy sa oplatí skôr dvom ako jednému.

!Pozor, ak je neprenosná, bude fungovať len na jedno meno a delenie je zbytočné.

Internet

Bez rýchleho internetu sa momentálne nedá poriadne existovať. Ak vás hnevá internetové pripojenie na internátnej izbe, porozprávajte sa s vašim spolubývajúcim. Možno nájdete výhodnú ponuku pre rýchlejšiu wifi, ktorej náklady si, samozrejme, rozdelíte.

Knihy

Ak zdieľate s kamarátom vkus na literatúru, zvážte zakúpenie knihy na polovicu. Keď ju obaja dočítate, môžete ju skúsiť predať a zisk si rozdeliť. Poprípade ju jedna strana odkúpi a nechá si ju. Zdieľaná knižnica je tiež riešenie, nad ktorým stojí za to pouvažovať.

Náš tip: Namiesto veľkých kníhkupectiev hľadajte v malých kamenných obchodoch alebo bazároch na internete. Cenový rozdiel vás určite prekvapí.

3.   Prehľad o zľavách a akciách

Slová ako akcia, zľava alebo výpredaj by mali byť počas študentských rokov neustále vo vašom hľadáčiku. Zatiaľ čo pre iných ľudí sú zľavy skôr milým prekvapením, pre vás ide o cielený tovar, na ktorý musíte byť pripravení. Ako nestratiť prehľad pri toľkých obchodných reťazcoch?

Našťastie, nastupuje moderná doba, ktorá nám s lovením zliav výrazne pomáha v podobe aplikácie Kimbino. Táto aplikácia ponúka všetky zľavové letáky na jednom mieste a zobrazí vám obchody priamo z vami zvolenej lokality. Uložiť si tu môžete aj všetky svoje vernostné karty, vďaka ktorým často ušetríte ešte viac.

4.   Nákupy z druhej ruky

Každý má rád vôňu nových vecí. Nového oblečenia, nábytku, kníh. Tajomstvom úspechu šetrného života je oslobodiť sa od tohto dobrého pocitu a siahnuť po použitých predmetoch.

Okrem sekáčov, kde dokážete nájsť takmer nenosené oblečenie za pár eur, existujú aj internetové obchody, kde ľudia fotia svoje oblečenie, ktorého sa chcú lacno zbaviť. Zaujímavým konceptom sú aj takzvané Swapy.

Podobne funguje aj obchod s už prečítanými knihami, učebnicami a skriptami. Ak prehliadnete pár pokrčených strán, tak ide spravidla o nové výtlačky, ktoré sú majiteľom už úplne zbytočné.

Pre niektorých novinkou môže byť aj slovné spojenie „darujem za odvoz”. V prípade, že zháňate zariadenie do izby, skontrolujte či vám to náhodou niekto neponúkne úplne zadarmo. Stačí prísť a vybranú vec si vyzdvihnúť.

To bude z našich odporúčaní všetko. Veríme, že s našimi radami ako ušetriť, sa vám podarí si študentský život aj trošku užiť.

5 spôsobov, ako docieliť útulné študentské bývanie

Previous article

Ako správne vybrať školský batoh?

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.