Denné štúdiumExterné štúdium

Ako sa obliecť na skúšku? Tu je zopár rád pre všetkých študentov

0

Máte pred sebou skúšku alebo zápočet? Dôležité je aj to, ako prídete oblečený, najmä ak ide o ústne skúšanie. Nezabúdajte, že svoju úlohu zohrá aj to, aký z vás má skúšajúci prvý dojem. Čo si obliecť, aby ste uspeli?

...

Skúšky a zápočty sú pre študentov obdobím stresu. Na oblečenie v záplave kníh a seminárnych prác mnohí zabúdajú, no aj to zohráva pri skúškach dôležitú rolu. Na akademickej pôde platia určité pravidlá a obliekať by ste sa tak mali slušne, striedmo a vhodne. Určite sa nehodí prísť v roztrhaných veciach alebo príliš odvážnych šatách.

Majte po ruke oblek

Oblek by mal mať v skrini každý študent. Využijete ho minimálne dvakrát do roka v skúškovom období. Nepotrebujete nič extravagantné a ani príliš elegantné, vystačíte si s klasickým oblekom so sakom, bielou košeľou a kravatou. Tiež nemusí byť nutne čierny, pokojne sa poobzerajte po modrom, pásikavom alebo hnedom. A nezabúdajte ani na spoločenskú obuv. Tenisky sú dnes síce k obleku moderné, no radšej stavte na klasiku v podobe poltopánok, ktoré ladia s oblekom.

Zabudnite na minisukne a výstrihy

Triky ako sú hlboké výstrihy alebo krátke minisukne vám nemusia pomôcť k tomu, aby ste spravili skúšku. Často to je skôr opačne, preto zabudnite na džínsy, krátke sukne, šortky aj hlboké výstrihy. Zvoľte radšej spoločenské nohavice, sukňu alebo šaty s dĺžkou aspoň ku kolenám, blúzku a sako. Etiketa hovorí, že vždy by ste mali mať silonky a nikdy nejsť s holými nohami. Rovnako tak je vhodnejšia zatvorená obuv, než sandále alebo tenisky.

Stavte na jednoduchosť

Jednoduché elegantné nohavice alebo šaty a sukne aspoň po kolená sú stávkou na istotu. Nevyberajte si nič, čo by priveľmi kričalo farbami a vzormi. Tiež radšej nechajte v skrini dlhé plážové šaty, na túto príležitosť nie sú práve najvhodnejšie. Nič nepokazíte jednoduchým kostýmom s lodičkami, dnes nevadia ani jednoduché tenisky. Ak ide o neformálnu skúšku alebo vyučujúci netrvá na formálnom oblečení, môžete si obliecť nohavice, jednoduché tričko a blejzer alebo svetrík. Vyhnite sa tričkám s potlačou alebo nápisom a dajte prednosť jednoduchým jednofarebným kúskom.

Neprežeňte to s líčením

Všetci chceme na skúške pôsobiť čo najlepšie. Najmä ženy potom môžu prípravou stráviť veľa času aj nad svojím vzhľadom. Dôležité je totiž nielen oblečenie ale celková vizáž, preto nie je na škodu dať si trochu záležať aj na líčení. No netreba to preháňať. Ak stavíte na neutrálny a prirodzený look, spravíte najlepšie. Žiadne extravagantné očné tiene, doma nechajte aj umelé riasy alebo výraznú farbu rúžu. Radšej dajte prednosť jemným zemitým odtieňom a neutrálnym farbám.

Prispôsobte sa škole

Ako sa hovorí: výnimka potvrdzuje pravidlo, preto ani vyššie zmienené pravidlá neplatia v každom prípade. Pri výbere oblečenia na skúšku ale vždy myslite aj na pravidlá vašej školy, odbor, ktorý študujete, ale tiež napríklad na to, čo vyžaduje sám skúšajúci. Napríklad študent ekonómie by si mal obliecť oblek v každom prípade, na druhej strane, ak študujete kreatívny odbor, váš skúšajúci vás nevyhodí od skúšky len preto, že na sebe máte niečo výraznejšie a originálne. Sú tiež odbory, ktoré priam stoja na tom, ako ste oblečený, napríklad v prípade štúdia módnych odborov.

Prispôsobte sa vyučujúcemu

Podobne, ako prispôsobujete svoj výzor na skúške škole, ho môžete prispôsobiť aj danému vyučujúcemu, u ktorého bude skúška prebiehať. Niektorý si potrpia na oblek a kostýmy, iným neprekážajú ani rifle a tenisky. Niektorí dokonca vyžadujú nejakú kreativitu. Je tu jednoducho veľa faktorov, ktoré ovplyvňujú to, ako sa na skúšku obliecť. No v každom prípade by ste mali dodržiavať aspoň základné pravidlá a oblečenie voliť skôr z elegantnejšej škály a siahnuť po jednoduchých kúskoch, ktorými nič nepokazíte.

...

Zdroj obrázka: Syda Productions / Shutterstock.com

Ako znie pravidlo o rytmickom krátení? Máme odpoveď!

Previous article

Aké sú vybrané slová po R (ZOZNAM)

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.