Denné štúdiumExterné štúdium

10 najlepších miest na učenie sa na skúšky

0

Hoci každý má svoje preferencie pre ideálne študijné podmienky, existuje niekoľko miest, na ktorých vám učenie sa na skúšky možno pôjde lepšie. Ak ste práve v skúškovom období, určite nebude na škodu dať týmto miestam šancu. Správne miesto na učenie sa totiž dokáže zvýšiť nielen efektivitu, ale aj výslednú známku.

...

Štúdium je jedným z kľúčov nielen k dobrým výsledným známkam, ale aj úspechu na vysokej škole a následne aj budúcej kariére. Vedeli ste, že uplatnením strategického prístupu k štúdiu si môžete pomôcť zlepšiť študijné výsledky v priemere o jednu tretinu známky? S týmto poznatkom prišla štúdia publikovaná v Psychological Science.

Jedným z kľúčových bodov strategického prístupu k štúdiu je aj výber vhodného miesta. Existuje mnoho lokalít, na ktorých sa dá študovať a pripravovať sa na skúšky. V tomto článku nájdete niektoré z najlepších. Možno vás niektoré z nich inšpirujú natoľko, že na najbližších skúškach budete skórovať.

1. Knižnica

Knižnica je jedným z najideálnejších študijných priestorov. V mnohých prípadoch knižnice poskytujú pohodlné miesta na sedenie a stôl, na ktorom si môžete rozložiť vaše študijné materiály či počítač. Čo je však ešte dôležitejšie, je, že prostredie knižnice je tiché, a tak vás pri sústredení sa nebudú rušiť hluky a zvuky. Ak k štúdiu potrebujete čo najmenej rušivých elementov, vyberte si miesto na sedenie v úzadí, ideálne oddelené od ostatných. Výhodou štúdia v knižnici je taktiež možnosť využitia asistencie personálu – knihovníci sú inteligentní ľudia a mnohokrát dokážu poukázať na zdroje, ktoré by ste sami možno nikdy nenašli. Jediným „problémom“ pri štúdiu v knižnici je, ak potrebujete robiť skupinovú prácu a diskutovať. V tomto prípade je vhodnejšie o čosi rušnejšie miesto, ako napríklad knižničná či univerzitná kaviareň.

2. Kaviareň

Kaviarne sú ideálnym miestom, ak potrebujete študovať v skupine – pre mnohých študentov je spoločné učenie sa omnoho efektívnejšie, než učenie sa osamote. Kaviarne poskytujú príjemnú atmosféru vhodnú na skupinovú prácu a rozhovory. Navyše, skvelým pozitívom je možnosť neustáleho prísunu kávy či iného občerstvenia. ☺ (S prísunom kofeínu to však netreba preháňať, ani počas skúškového obdobia.) Dôležité je nájsť si kaviareň, ktorá poskytuje dostatok priestoru, ideálne vyššie stoly a pohodlné sedenie. Dôležitá je tiež energetické prostredie zamerané na rozvoj a vzdelávanie. Kaviarne môžu byť vhodným miestom na učenie sa aj v prípade, že preferujete samoštúdium. Mnohým študentom pri učení hluk a činnosť v kaviarni pomáha sústrediť sa a cítiť sa viac prepojení.

3. Kníhkupectvo

Mnohé kníhkupectvá dnes poskytujú aj kaviarenské kútiky s pohodlným sedením, kde môžete tráviť čas štúdiom. Takéto kníhkupectvo môže byť akousi zlatou strednou medzi knižnicou a kaviarňou – miestom, ktoré nie je ani príliš tiché, ani príliš hlučné. Možno práve kníhkupectvo a jeho kaviarenský kútik bude to správne, ktoré bude vyhovovať vašim študijným požiadavkám.

4. Prázdna trieda či učebňa

Skúste sa u vašich učiteľov a profesorov informovať, či by ste mohli využívať prázdnu triedu po skončení pracovnej doby na štúdium. Prázdne triedy, aj keď sa to možno nezdá, sú tiež vhodným miestom na učenie sa. Už len samotný pobyt v triede povzbudí našu myseľ, aby prešla do „študijného režimu“. Prázdna trieda môže byť vhodným prostredím najmä pre tých, ktorí sa ťažko sústredia kdekoľvek inde. Pobyt v prostredí, ktoré si asociujete so vzdelávaním a učením sa, môže povzbudiť vašu myseľ, aby sa automaticky prepla do módu sústredenia sa. Uveďme si príklad – keď prídete do posilňovne, je pravdepodobné, že pobyt v nej vás prirodzene nakopne k cvičeniu a naopak pobyt v posteli vás bude uspávať.

5. Park

Pobyt na čerstvom vzduchu a zvuky prírody dokážu robiť zázraky pre váš duševný stav a schopnosť sústrediť sa. Mnoho študentov preferuje pobyt vonku, než učiť sa zatvorení vnútri. Parky sú vhodným miestom na učenie sa práve pre nich. Učiť sa a pripravovať sa na skúšky v parku, pri stole či na deke na tráve prospieva nielen celkovej pohode, ale aj produktivite a koncentrácii.  Pretože čím lepšie sa cítite, tým lepšie vám príprava na skúšky pôjde. V prostredí parku je navyše pridanou hodnotou prirodzené svetlo a pravidelná dávka vitamínu D zo slnečného žiarenia. Ak radi trávite čas v prírode a počasie to počas skúškového obdobia dovolí, skúste sa vybrať spolu s vašimi knihami a poznámkami do najbližšieho parku.

...

6. Záhrada

Podobne ako park, tak aj záhrada poskytuje ideálny priestor na učenie sa vonku, spolu s čerstvým vzduchom, prirodzeným svetlom a slnkom. Mnohokrát na produktivitu, aj pri učení sa, vplýva aj počasie. Keď je zamračené a sychravo, produktivita klesá. Ak patríte aj vy medzi meteo-senzitívnych ľudí, potom by ste mali využiť každú príležitosť, kedy je vonku pekne, aby ste si nazbierali zásoby slnečného žiarenia. Ak máte k dispozícii vlastnú záhradu, napríklad pri dome, potom máte skvelú výhodu. Môžete si v nej vytvoriť váš študijný kútik. Možno si vystačíte s dekou na tráve alebo zvolíte záhradné sedenie, výber je na vás. Skvelou výhodou záhrady je tiež ticho a pokoj, ktorý poskytuje, a tak sa počas učenia budete môcť plne sústrediť.

7. Záhradné stavby

Pri záhrade ešte chvíľku ostaneme. Skvelým miestom na štúdium sú totiž aj záhradné stavby, ako napríklad záhradný altánok či záhradný domček. Ich výhodou je, že môžete v záhrade študovať aj v prípade daždivého počasia. Záhradný altánok vám tiež poskytne tieň, ak je slnko príliš silné. Záhradný domček si môžete dokonca pretransformovať na vlastnú študovňu. Záhradný domček ako študovňa je vhodný najmä vtedy, ak potrebujete maximálnu mieru súkromia, sústredenia a ticha – môžete upozorniť všetkých členov rodiny, aby vás pri pobyte v domčeku nerušili, pretože sa potrebujete sústrediť. Mať vlastné miesto dedikované výhradne na účel štúdia je tiež dôležitým kritériom efektívnosti. Ak máte na záhrade tú možnosť, záhradný altánok alebo domček môžu byť vhodnou voľbou.

8. Vlaky a autobusy

Ak sa vám pri predstave čítania v autobuse zdvíha žalúdok, potom tento bod nie je úplne pre vás. Mnohým ľuďom však čítanie a štúdium v pohybujúcich sa dopravných prostriedkoch nerobí žiaden problém. Autobus či vlak môžete využiť na učenie sa najmä vtedy, ak potrebujete na prednášky a semináre cestovať tam a späť. Takýmto spôsobom efektívne využijete čas. Menšou nevýhodou môže byť hluk či prípadní spolucestujúci. Avšak aj tento „problém“ sa dá vyriešiť – skúsiť môžete štuple do uší, alebo ak vám pri sústredení sa neprekáža hudba, zvoľte slúchadlá. Dajte si však pozor na to, kedy budete vystupovať – môžete si nastaviť budík či časovač, aby ste nepremeškali vašu stanicu či zastávku.

9. Študijné skupiny

Mnohé knižnice či univerzity majú tiež priestory pre študijné skupiny. Ak vám vyhovuje štúdium v spoločnosti ostatných, potom môže byť študijná skupina vhodným a efektívnym spôsobom, ako sa pripraviť na skúšky. Je skvelé, ak sa vám podarí spojiť niekoľko ľudí, spolužiakov, ktorí sa pripravujú na rovnaké skúšky či učia sa na rovnaké predmety. Môžete si dohodnúť dni a časy, kedy sa budete stretávať a rezervovať si tieto termíny vo vašej knižnici či priestoroch univerzity.

10. Vaša izba

Či už ste počas štúdia na internáte, prenajímate si izbu, apartmán alebo bývate doma a za prednáškami a seminármi cestujete, v každom z prípadov môžete študovať aj vo vašej izbe. Vaša izba poskytuje známe prostredie a dostatok pohodlia. Takže ak pre vás nie je príliš rušivým miestom – mnoho študentov sa totiž vo vlastnej izbe nedokáže sústrediť, pretože poskytuje mnoho distrakcií – potom za štúdiom nemusíte nikam chodiť. Dôležité je aj v tomto prípade vyčleniť si miesto vyhradené len na učenie sa a minimalizovať možnosti rozptýlenia. Ak máte spolubývajúcich, môžete ich poprosiť, aby vás počas štúdia nerušili. Ak bývate na internáte, občas sa stáva, že „susedia“ robia rozruch a nedá sa mu vyhnúť– v tom prípade skúste zvoliť na štúdium niektorú z vyššie uvedených možností.

 

Ak hľadáte ideálne miesto na štúdium, môžete zvážiť niektorú z týchto možností. Nech už sa rozhodnete pre akékoľvek miesto, na ktorom sa budete učiť, želáme vám úspešné skúškové obdobie s tými najlepšími známkami!

SEO ako letná brigáda? Čítajte ďalej!

Previous article

Rastúci stôl – neoddeliteľná súčasť každej študentskej izby

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.