Denné štúdiumExterné štúdium

Ako skĺbiť štúdium a podnikanie

0

Väčšina ľudí sa ešte pri štúdiu dostane k svojej prvej brigáde alebo zamestnaniu. Pokryť všetky náklady spojené so životom na vysokej škole občas nebýva ľahké, ale brigáda nie je jediným riešením. Tí podnikavejší jedinci s nápadom sa môžu pustiť do budovania vlastného podnikania. To so sebou samozrejme nesie isté úskalia a neistoty, ale na druhej strane aj možnosti pre sebarealizáciu a slobodu. Poďme sa pozrieť, ako štúdium s podnikaním skĺbiť, a na čo všetko by sme sa mali do začiatkov pripraviť.

...

Predtým než začneme

Je dôležité si uvedomiť, že podnikanie stojí množstvo času; konkrétny čas, ktorý treba denne tejto činnosti venovať je úplne individuálny, a záleží samozrejme ako na oblasti, v ktorej chcete podnikať, tak na vašich schopnostiach a zručnostiach. V každom prípade je dobré mať na pamäti, že ak chcete byť úspešní, nebudete bohužiaľ môcť venovať všetko iba štúdiu.

Na druhú stranu je však status študenta veľmi výhodný, čo sa týka začiatkov podnikateľskej kariéry. Veľa povinností a platieb sa Vás totiž nebude týkať, a tak svoje zárobky budete môcť využiť inak. Ďalšou veľkou výhodou je potom zľava na dani na študenta, ktorá sa viditeľne prejaví na prvom daňovom priznaní.

Dôležité povinnosti podnikajúceho študenta

Podnikanie so sebou však nenesie iba zárobky a príjemné veci, ale aj dôležité povinnosti. Väčšina z nich sa vás bude týkať aj v prípade, že ste študent. V prvom rade je totiž najdôležitejšie vybaviť si živnostenský list. Ten za poplatok získate na živnostenskom úrade. Aby ste sa mohli stať SZČO a ohlásiť voľnú živnosť, musíte splniť dve základné podmienky – plnoletosť a trestnú bezúhonnosť.

Každý podnikateľ za seba musí štátu odvádzať sociálne a zdravotné poistenie. Čo sa týka zdravotného poistenia, to vždy za študentov platí štát. V tomto prípade sa teda nemusíte starať o nič, vlastne len raz ročne dodať poisťovni prehľad o Vašich príjmoch. V prípade poistenia sociálneho nie je študent povinný ho hradiť, ale štát ho neplatí. Táto doba sa teda nevzťahuje na výpočet starobného dôchodku.

Pravidlá pre podanie daňového priznania, vrátane jeho termínu, sú potom rovnaké pre študujúcich aj neštudujúcich. Ak je príjem za celý rok nulový alebo dokonca stratový, stačí na finančný úrad zaslať iba čestné vyhlásenie. Výhodou študenta potom je, že v rámci daňového priznania môže využiť zľavu na dani na študenta, ktorá sa ešte navyše pripočítava k zľave na poplatníka.

Čo je do začiatku potrebné?

Okrem vyššie uvedených nevyhnutných záležitostí, ktoré je dôležité vopred poznať či vybaviť, sa budúci podnikateľ nezaobíde ani bez niektorých vecí. Tou prvou je rozhodne počítač a program či editor na vystavovanie faktúr. S tým sa samozrejme spája aj nákup tlačiarne a náplní do tlačiarne, ktoré musia byť vždy do zásoby po ruke. Počítač alebo iné médium je dôležitý aj z dôvodu marketingu – vytvoríte si reklamu, internetové stránky alebo e-shop, vďaka čomu o Vás budú Vaši potencionálni zákazníci vedieť.

Ďalšie potreby sa už odvíjajú od konkrétneho typu podnikania. Ak budeme pracovať manuálne, určite potrebujeme nejaké nástroje (kaderníčky napríklad pomôcky na strihanie, rezbári dielňu a náradie a pod.). Dôležité sú aj priestory na vykonávanie činnosti. Ak nie ste zbehlí v účtovníctve, je dobré si tiež obstarať služby účtovníčky, ktorá pomôže nielen s daňovým priznaním, ale aj poradí, aké dokumenty si pre jeho vyplnenie ukladať a podobne.

...

Pracovať samostatne alebo spolupracovať?

To, či budete pracovať sami, alebo budete mať spolupracovníkov, záleží opäť hlavne na konkrétnom druhu činnosti. Pokiaľ by ste si časom museli najať niekoho na pomoc, alebo začať spolupracovať s inou firmou, nezabudnite si všetky vzťahy riadne právne ošetriť dobre pripravenými zmluvami. Medzi ne by mala patriť aj dohoda o mlčanlivosti – NDA. Tá zaistí ochranu všetkých obchodných tajomstiev, ale tiež napríklad ochranu pred neprimeranými sankciami z druhej strany alebo ochranu duševného vlastníctva.

Skončili ste štúdium a chcete začať podnikať? 5 tipov a rád, na čo by ste nemali zabudnúť hneď na úvod

Previous article

Prečo by ste mali používať page buildery?

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.