Zahraničie

Ako získať štipendium v zahraničí

0

Ísť študovať do zahraničia je veľmi ťažkým rozhodnutím. Čo však bolo kedysi prakticky nemožné, dnes je vyhľadávané. Študenti majú v súčasnosti oveľa viac možností. Môžu si premyslieť aj výber krajiny. Pre niekoho je možno stresujúca už len myšlienka, pre iného zase dlhodobý sen. Takýto pobyt je však nenahraditeľný. Predstavuje skúsenosti, ktoré sú obohacujúce. Pri výbere školy v zahraničí hrá úlohu veľa faktorov. Prvým dôležitým merítkom je jazyk a druhým financie. Ak ste si už krajinu vybrali, prečítajte si o ponúkaných štipendiách.

...

Ako si vybrať kvalitnú vysokú školu 

Ďalší dôležitý faktor je kvalita vysokých škôl. Keď ste už rozhodnutí, že idete študovať von, treba pozerať aj na toto. Európa sa skutočne môže popýšiť kvalitnými univerzitami. Ktorú krajinu si vyberiete? Pozrite si prehľad najlepších a najvyhľadávanejších 50 univerzít

Aj medzi Slovákmi je čoraz väčší záujem o štúdium v zahraničí. Neštudujú len v Európe, ale aj v USA či ázijských krajinách. Taktiež Karlova univerzita, našich českých susedov, sa dostala do zoznamu obľúbených. K najvyhľadávanejším medzi študentmi patria univerzity v Nemecku a vo Veľkej Británii. Ak je váš výber už jasný, musíte byť zdatný v cudzom jazyku.

Úroveň jazykových znalostí

Keď chcete ísť študovať do zahraničia, musíte mať znalosti jazyka danej krajiny. Netreba však byť bilingvistom, aby sa vám to podarilo. Ak sa venujete angličtine, určite nebudete túžiť po štúdiu v nemecky hovoriacich krajinách. A naopak, ak ste zdatní v nemčine, tak je váš výber jasný. 

Úroveň cudzieho jazyka je veľmi podstatná. Skoro každá univerzita ponúka rôzne predprípravné jazykové programy. Keď si chcete zdokonaliť jazykové znalosti, pomôžu vám aplikácie a vzdelávacie weby zdarma. 

Jazyková aplikácia, ktorá ponúka zdokonalenie sa vo viacerých jazykoch je známa pod názvom Duolingo

Ak máte teda pocit, že vaše znalosti sú výborné, netreba váhať. Okrem toho, že spoznáte novú kultúru, budete vidieť aj iný spôsob života.

...

Obavy zo štúdia v cudzine hoďte za hlavu

Možno máte trošku obavy zo štúdia v zahraničí. V takom prípade sa tam vyberte ešte skôr. Počas štúdia na strednej škole môžete využiť výmenný pobyt. Budete mať umožnenú kombináciu štúdia. Každý stupeň štúdia vám umožní nahliadnuť k vzdelávaniu v zahraničí. Neskôr ako čerstvý absolvent môžete využiť stáž v zahraničí. Cieľovými krajinami nie sú iba krajiny európske. 

Ak vycestujete počas štúdia za účelom vzdelávania, vaša domovská univerzita to uznáva. Absolvujete však schválený a dohodnutý program. Každá vysoká škola má svojho koordinátora programu Erasmus, ktorý sa tomu venuje. Poskytne vám všetky informácie a pomôže s výberom i možnosťami financovania

Naše vysoké školy majú so školami v zahraničí uzatvorené zmluvy. Nechcete už čakať? Pozrite si ponuku programu Erasmus. Môžete absolvovať krátkodobé i dlhodobé stáže. Po úspešnom absolvovaní získate cenný dokument. Pre vás to bude dobrá skúsenosť, ktorú ocení aj váš budúci zamestnávateľ.

Ako si štúdium zaplatíte? 

Možno snívate o štúdiu v zahraničí, ale poviete si, že na to nemáte. V takom prípade určite neviete, že aj financie sa dajú vyriešiť. Samozrejme, že nie štýlom, aby ste ich splácali 30 rokov. Sú rôzne programy a štipendiá, ktoré umožnia študovať nielen tým najbohatším. 

Dá sa získať plne hradené štipendium, ktoré vás vyjde lacnejšie ako na Slovensku. Môžete ich získať dokonca priamo na samotných univerzitách. Ak sa vám nepodarí získať plne hradené štipendium, sú aj iné možnosti. Existujú tzv. nekomerčné pôžičky na štúdium. 

Vysokoškolské poplatky za štúdia sa samozrejme líšia. Kým niekde platíte v stovkách eur, inde sa môžu vyšplhať na tisícky. Získajte prehľad jednotlivých poplatkov v európskych školách. Pozrite si aj dostupné možnosti, pomocou ktorých môžete študovať:

    • štipendiá
    • komerčné banky a pôžičky
    • súkromní investori
  • fond na podporu vzdelávania

Štúdium v zahraničí a k tomu zadarmo?

Neuveriteľné, ale nie nemožné. Predstavte si, že aj to sa dá. Zahŕňa to síce viac byrokracie, ale dá sa to zvládnuť. Niekde sa predsa len  nevyhnete malým administrativnym poplatkom. Môžete študovať jeden rok alebo dokončiť celý titul. Je to už na vás.

Dôležitý je aj výber univerzity. Rozdiel je aj v tom, či je to súkromná alebo štátna univerzita. Pozrite si zoznam univerzít, kde sa dá študovať zadarmo v rôznych krajinách. Ak potrebujete pomoc s vybavením formalít, môžete sa obrátiť na rôzne agentúry. Majú totiž skúsenosti a prehľad o štúdiu.

Zhrnutie

Štúdium v zahraničí je pre študentov veľkým prínosom. Čaká ich veľa nových skúseností a spoznanie iného spôsobu života. Zoznámia sa aj s iným školským systémom a možno odlišným spôsobom výučby. Sociálne štipendiá na štúdium v zahraničí sa neposkytujú. Tieto možnosti sa týkajú len štúdia u nás. Ak ste sa už rozhodli, nájdite si to najlepšie financovanie pre vás a vyrazte za vedomosťami

Najoblúbenejšie vysoké školy v zahraničí pre Slovákov

Previous article

Máli sa vám II. stupeň VŠ? Riešením je doktorandské štúdium

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Zahraničie