Magazín

Uniformy alebo neformálne oblečenie? Ako to chodí na stredných a vysokých školách

0

Uniformy alebo neformálne oblečenie? To je otázka. U nás sa s uniformami na stredných a vysokých školách nestretávame často, aj keď o ich zavedení sa u nás diskutuje už dlho. Ich nosenie na školách má veľa prívržencov, ale rovnako veľa odporcov. V nasledujúcich riadkoch sa o uniformách na školách a ich výhodách, či nevýhodách dozviete viac.

...

Poznáme ich zo zahraničia

Uniformy sa vyskytujú najmä na prestížnych stredných a vysokých školách. My ich poznáme najmä z amerických a anglických filmov. V Anglicku sa objavili už v 16. storočí. U našich severných susedov sa povinné nosenie školských uniforiem zaviedlo v roku 2007. Vyskytujú sa aj v Taliansku, Austrálii, či Rusku.

Reprezentuje školu aj vás

U nás sa s uniformami stretávame najmä na súkromných školách. Tmavé nohavice pre chlapcov, sukne pre dievčatá a košele, polokošele, tričká, vesty, či kravaty v rovnakých farbách, ktoré zdobí logo školy. Uniformy reprezentujú školu a posilňujú vzťah študentov ku škole, ktorú navštevujú. Podľa nej dokážete priradiť, do ktorej školy dieťa v uniforme patrí. Na jednej strane je to prestíž, na druhej strane určitá strata súkromia.

Stieranie rozdielov. Áno, či nie?

Jednou z hlavných výhod uniforiem je, že stierajú ekonomické a sociálne rozdiely medzi deťmi z bohatších a chudobnejších pomerov. Uniformy majú rovnaký strih, vzor a farbu, ale rozdiely nevidieť len na prvý pohľad. Študenti sa v škole prezentujú značkovými teniskami, hodinkami a ostatnými doplnkami, ktoré žiadna uniforma nenahradí.

S uniformou môže byť život jednoduchší

Študenti sa na hodinách neporovnávajú s ostatnými. Netrápi ich, aké tričká s potlačou zdobia ich spolužiakov a aké tajomstvo sa na potlači skrýva. Viac sa sústredia na to, čo sa v triede deje a čo im vyučujúci prednáša. Každé ráno rozmýšľať, čo na seba dá tiež poriadne zabrať. S uniformou študent presne vie, čo si ráno oblečie. Ušetrí mu to veľa času a rodičom peňazí, aj keď ani uniformy nie sú najlacnejšou záležitosťou. Študent potrebuje tri – štyri kompletné uniformy na celý rok. Keď vyrastie, uniformu treba vymeniť. Celú.

Spolužiaci to majú, ja chcem tiež

Odporcovia uniforiem tvrdia, že deti majú nosiť to, v čom sa cítia dobre. V tom, čo si ráno oblečú strávia skoro celý deň. Rodičia na to majú často odlišný názor. Nie všetci si môžu dovoliť pre svoje ratolesti značkové oblečenie. Vysvetliť im, prečo je to tak je veľmi náročné. Deti sa rady vysmievajú. Tlak okolia je vo výbere oblečenia veľmi silný.

...

Každý z nás je iný

Deti nechcú chodiť do školy oblečené stále rovnako. Šaty predsa robia človeka. Oblečením sa deti vedia odlíšiť od ostatných a prejaviť svoju kreativitu. Podporuje to tvorivosť, jedinečnosť a prispieva k formovaniu osobnosti a vlastnej identite. Oblečením sa prezentujeme. Každé ráno sa treba rozhodnúť čo na seba a prispôsobiť programu, ktorý nás počas dňa čaká.

Je ťažké jednoznačne povedať, či je lepšie neformálne oblečenie alebo uniformy. Isté je len to, že o uniformách ešte budeme počuť.

Foto: Unsplash.com

 

Ako si zarobiť 1 000 eur mesačne popri škole: Toto je najľahší spôsob

Previous article

Prvý dojem je dôležitý. Nezanedbajte oblečenie na pohovor

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Magazín