Magazín

Ako si zarobiť 1 000 eur mesačne popri škole: Toto je najľahší spôsob

0

Existuje viacero možností, akými si môže študent popri štúdiu na vysokej či strednej škole privyrobiť. No predstavte si spôsob, kedy ste doma, môžete pracovať vtedy, keď vám to vyhovuje, nikto na vás netlačí a k tomu všetkému si dokážete zarobiť veľmi slušnú sumu peňazí každý mesiac. Ako si teda zarobiť popri štúdiu a dokázať si zorganizovať čas na študijné povinnosti a voľnočasové aktivity?

...

Zo skúseností študentov by sme našli viacero možností, ako si zarobiť. Stálou klasikou je čas strávený za pokladňou alebo na predajni, nočné dokladanie tovaru v supermarkete, obsluha v kaviarni, práca za barom či triedenie balíčkov v kuriérskych spoločnostiach. No a potom je tu dnes veľmi obľúbené písanie pre recenzné portály, online magazíny či blogy. Stačí vám k tomu kúsok kreativity, nejaká tá gramatická zručnosť, notebook či stolový počítač a copywriterom či redaktorom sa môžete stať aj vy.

Spojené náklady na prácu a školu

Faktom je, že je dnes len veľmi malé percento študentov, ktoré by nevlastnilo notebook alebo doma nemalo počítač, a to práve kvôli školským povinnostiam. Ak sa rozhodnete začať písať pre online magazín alebo recenzný portál, pôjde o jediný pracovný nástroj, ktorý budete potrebovať. Je úplne jedno či bývate doma, na internáte alebo v podnájme. Ak máte notebook, je možné dokonca pracovať aj počas toho ako cestujete.

Notebook tak v tomto prípade nie je výhradne investíciou, ktorú potrebujete pre tento pracovný účel, využívať ho budete aj na študentské projekty. Navyše na písanie nie je nutné mať extra výkonný notebook, ako by tomu bolo v prípade strihu videa či úpravy grafiky.

Štúdium, voľný čas a práca

Spojenie práce a študijných povinností dnes rozhodne nie je jednoduché. Povinností je veľa, času málo, no ak je vám trápne si neustále pýtať vreckové od rodičov, pracovať je nutnosť. Pri písaní článkov, recenzií či blogov je výhodou, že si čas dokážete efektívne zorganizovať. Opomenúť netreba ani voľný čas, ktorý je pre psychohygienu naozaj dôležitý.

Písať môžete vtedy, keď nemáte prednášky, keď dokončíte zadania do školy a potom si pokojne môžete ísť sadnúť s kamarátmi do obľúbeného podniku so zarobenými eurami vo vrecku. Písať môžete vždy, keď je čas a môžete sa sústrediť. Samozrejme, potrebné je k zadaniam pristupovať zodpovedne, čo nám potvrdil aj študent Denis: „Školu, prácu a voľný čas som si vďaka písaniu vždy vedel prispôsobiť tak, aby som nezanedbával priority. Určil som si záväzok, ktorý som chcel písaním dosiahnuť. Niekedy som písal medzi prednáškami, inokedy večer alebo po škole, jednoducho vtedy, keď bol čas. Postupne sa z toho stal, akýsi návyk.“

Nadštandardná odmena

Mzda je odmenou za vykonanú prácu a je preto prirodzené sa o peniazoch baviť. Pri práci copywritera či redaktora z pohľadu času a privilégií, ktoré táto práca ponúka, ide o veľmi dobré, miestami až nadštandardné ohodnotenie.

...

„Popri vysokej škole som písal pre recenzné portály Spotrebitelskytest.sk alebo Testmagazin.sk. Na úvod sme si stanovili platové podmienky a po krátkej dobe a obojstrannej spokojnosti sa moja odmena zvyšovala. Takto som si dokázal zarobiť 800 až 1 000 eur každý mesiac, čo je v podstate na Slovensku úplne bežný plat na full time,“ otvorene konštatoval študent Denis, ktorý si dlhodobo zarába písaním. Odmena sa spravidla pri copywritingu odvíja od toho, koľko textu napíšte a koľko zadaní za mesiac odovzdáte. Ak budete šikovní, hranicu 1 000 eur hravo dosiahnete. Dôležité je, aby tiež opačná strana videla vašu zodpovednosť, snahu zdokonaľovať sa, vnímať konštruktívnu kritiku a napredovať.

Prax a skúsenosti

Privyrábať si písaním pre online magazíny a recenzné portály si môže takmer ktokoľvek. Nemusíte študovať žurnalistiku, masmediálnu komunikáciu ani marketing. Pre tieto odbory je takáto skúsenosť pridanou hodnotou. Naberajú totiž praktické skúsenosti, ktoré v praxi ľahko využijú.

Obsahu na internete je veľké množstvo, ale kvalitného obsahu nikdy nie je dosť. Pri písaní sa oboznamujete s množstvom nových poznatkov a informácií, čo je takisto prínosom. Pre študentov z rôznych odborov, ktorí zvládajú gramatiku, štylistiku a chcú si dobre zarobiť je takáto forma písania ideálna forma zárobku. Nielen pre vysokoškolákov, ale tiež šikovných študentov stredných škôl.

Zmierenie alebo dobrodružstvo pri obžinkoch – STRUČNÝ ROZBOR

Previous article

Uniformy alebo neformálne oblečenie? Ako to chodí na stredných a vysokých školách

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Magazín