Magazín

Motivačný list na vysokú školu – Na toto nezabudnite!

0

Hlásiš sa na vysokú školu alebo si hľadáš zamestnanie? V oboch z týchto prípadov sa pri procese prihlasovania do danej inštitúcie môžeš stretnúť so žiadosťou o napísanie motivačného listu. Motivačný list nie je spravidla požadovaný v každej zo spomenutých inštitúcií, preto vás žiadosť o jeho napísanie môže prekvapiť. Avšak, my vám s jeho napísaním pomôžeme.  V tomto článku si priblížime ako správne napísať motivačný list, konkrétne pri prihlasovaní na vysokú školu. Ako by mal vyzerať a na čo by ste pri jeho písaní nemali zabudnúť.

...

Prečo odo mňa vysoká škola vyžaduje motivačný list?

Nie každá vysoká škola vyžaduje od svojich uchádzačov motivačný list. Motivačný list však slúži ako pomocný dokument pri výberovom konaní jednotlivých záujemcov o vysokú školu. Pomôže ti s reprezentáciou tvojich skúseností a znalostí a ponúkne ti priestor na opis tvojej motivácie v štúdiu konkrétneho odboru vysokej školy. Na základe motivačného listu má vysoká škola možnosť lepšie zohľadniť, ktorý uchádzač je vhodnejší pre prijatie. Ukáže tvoj spôsob zmýšľania, prezradí formu vyjadrovania, mieru motivácie a ciele skryté za tvojim študijným záujmom.

Ako má vyzerať správne napísaný motivačný list

V rámci formálnej stránky motivačného listu sa sústreďte na jeho rozsah – dĺžku by mal mať približne v rozsahu jednej normostrany. Záujemca ma vymedzený priestor na preukázanie svojich skúseností aj motivácie plynúcej k prijatiu. Táto dĺžka záujemca zaväzuje spomenúť iba dôležité informácie potrebné pre prijatie do inštitúcie. Nezabudnite na delenie textu podľa obsahu, vhodný typ písma a jeho veľkosť.

Ako uchádzač vysokej školy by si sa v motivačnom liste mal snažiť odôvodniť prečo si vyberáš práve danú inštitúciu a konkrétny odbor. Z čoho plynie tvoja motivácia pre štúdium a prečo si vhodným uchádzačom, ktorý by mal získať miesto v odbore. V motivačnom liste máš priestor dať najavo prečo je konkrétna vysoká škola pre teba vhodnou voľnou, čím ťa zaujala a hodnoty, ktoré ti môže pre budúci život priniesť.

Priestor využi na detailnejšie rozvinutie tvojich znalostí. Spomeň skúsenosti z praxe, tvoj osobný pohľad na to v čom vynikáš. Vysoké školy hľadajú uchádzačov s vhodnými vlastnosťami, ľudí, ktorí sú iniciatívni a chcú niečo v živote dosiahnuť. V motivačnom liste môžeš poukázať na vlastné ambície alebo poskytnúť svoj pohľad na to kto je pre teba ambicióznym človekom.

Na čo pri písaní motivačného listu nezabudnúť

  • Daj priestor svojej kreativite. Motivačný list by nemal pôsobiť príliš stručne a odmerane. Inštitúcia, pre ktorú píšeš ocení ak bude z listu cítiť záujem.
  • Text oddeľ do troch odstavcov, v každom z nich využi priestor na reprezentáciu niečoho iného – dôvod výberu danej inštitúcie, rozvinutie tvojich schopností a znalostí, pozitívne vlastnosti nápomocné pre úspešné budúce fungovanie a absolvovanie vysokoškolského štúdia.
  • Nezabudni si po sebe celý text skontrolovať. Gramatické chyby nepôsobia dobre v žiadnom prípade, nie to pri žiadostiach o prijatie na vysokú školu.
  • Motivačný list je veľký kamarát so životopisom a vo väčšine prípadov je zasielaný/odovzdávaný inštitúciám spoločne. Životopis o tebe poskytuje všetky informácie, v motivačnom liste máš priestor tieto informácie rozvinúť a strategicky zdôrazniť to najpodstatnejšie. Využi to.

 

 

Ako získať RNDr. titul?

Previous article

Postgraduálne štúdium – Všetko, čo potrebujete vedieť

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Magazín