Magazín

Ako zlepšiť svoju koncentráciu pri štúdiu?

2
studujuca zena

Ak ste študent, určite viete, že koncentrácia je kľúčovým faktorom pre úspešné učenie. Keď sa pri účení neviete poriadne sústrediť, môže to byť veľmi frustrujúce. Preto sme sa rozhodli vám priniesť niekoľko skvelých tipov na zlepšenie vašej koncentrácie a produktivity počas štúdia.

...

1. Vytvorte si príjemné prostredie pre učenie

Keď sa začínate učiť, uistite sa, že ste v kľudnom prostredí. Choďte do miestnosti, kde vás nebude nikto rušiť. Zatvorte dvere, odložte telefón do druhej miestnosti a urobte si pohodlie tak, aby ste sa mohli pokojne učiť. Vyhýbajte sa miestnostiam s rušivými vplyvmi, ktoré by mohli odvádzať vašu pozornosť. Ak máte radi hudbu, použite slúchadlá a poslúchajte hudbu bez textu.

2. Vyvarujte sa rušivým faktorov

Zakázte si čas na sociálne siete a mobilné telefóny. Vyvarujte sa všetkým rušivým faktorov, ktoré vás môžu vyviesť z koncentrácie. Pokiaľ potrebujete internet na učenie, prejdite do režimu inkognito.

3. Zorganizujte si svoj priestor

V čistom prostredí sa nepochybne učí oveľa lepšie. Zorganizujte si svoj stôl,  odložte nepotrebné veci a uistite sa, že máte dostatok svetla.

4. Nájdite si spôsob na zapamätanie informácií

Existujú rôzne techniky, ktoré vám pomôžu zapamätať si učivo. Niektorí študenti sa učia najlepšie vizuálne, iní zasa auditívne. Nájdite si spôsob, ktorý vyhovuje vám. Môžete si kľučové informácie zvýrazniť zvýrazňovačom, prepíšte si ich na nový čistý papier alebo si ich čítajte nahlas. Na druhý deň, predtým než sa začnete učiť nové informácie, si zopakujte učivo z predchádzajúceho dňa. Snažte sa zjednodušiť svoje učenie pomocou diagramov, písomných poznámok alebo použitím skratiek, ktoré pre vás budú ľahko zapamätateľné.

5. Vytvorte si časový plán

Rozvrhnutie vašich študijných aktivít môže pomôcť udržať váš plán a zlepšiť vašu produktivitu. Určite si, aké množstvo učiva sa chcete za daný deň naučiť a rozdeľte si ich do dní, ktoré máte vyhradené na naučenie učiva. Ak si stanovíte jasný cieľ pre daný deň, bude vám oveľa jednoduchšie udržať si pozornosť.

plan na studium

6. Robte si pravidelné prestávky

Pravidelné prestávky sú veľmi dôležité pre udržanie vašej koncentrácie. Ak sa budete snažiť študovať non-stop, vaša produktivita sa bude znížovať. Radšej si stanovte časový limit, po ktorom si doprajete pauzu. Pravidelné krátke prestávky môžu pomôcť udržať vašu koncentráciu a produktivitu, pretože vám umožnia odpočinúť si a načerpať energiu do ďalšieho učenia.

...

7. Využite mobilné aplikácie na učenie

Existuje množstvo aplikácií a nástrojov, ktoré vám môžu pomôcť zlepšiť vašu koncentráciu pri štúdiu. Napríklad, môžete použiť aplikácie na blokovanie rušivých webových stránok alebo aplikácie na sledovanie vášho času stráveného učením.

8. Zacvičte si

Cvičenie môže pomôcť zlepšiť váš krvný obeh a zvýšiť hladinu kyslíka v mozgu, čo môže pomôcť udržať koncentráciu a produktivitu. Spravte si strečing alebo choďte na krátku prechádzku, aby ste si na chvílu zmenili a utriedili myšlienky.

9. Spánok je dôležitý

Spánok je počas učenia dosť podceňovaný. Avšak dostatok spánku je kľúčový pre udržanie vašej  produktivity. Snažte sa spať aspoň 7-8 hodín denne, aby ste mohli byť počas dňa plne koncentrovaní.

10. Výživové doplnky na zvýšenie produktivity

Nezabudnite na zdravú stravu a výživové doplnky, ktoré podporujú pamäť a koncentráciu, ako napríklad vitamíny B a Omega-3 mastné kyseliny. Okrem toho môžu byť užitočné aj nootropiká, ktoré pomáhajú zlepšiť kognitívne funkcie.

 

Učenie na skúšky je náročné. Týmito jednoduchými tipmi sa môžete inšpirovať, aby ste zostali počas učenia koncentrovaní a produktívni. Nezabudnite, že aj malé zmeny vo vašej rutine môžu urobiť veľký rozdiel.

S letným počasím treba na beh prispôsobiť aj oblečenie

Previous article

Ako zariadiť veľký byt, aby pôsobil útulne?

Next article

You may also like

2 Comments

  1. […] faktory, ktoré vás rozptyľujú, a snažte sa ich minimalizovať. Môže to znamenať vypnutie […]

  2. […] zohľadniť aj rušivé faktory, ktoré môžu násťahovať našu produktivitu. To môžu byť rozptyľujúce aktivity, nevhodné pracovné prostredie alebo nároční ľudia okolo nás. Je dôležité sa naučiť […]

Comments are closed.

More in Magazín