Magazín

Ako sa učiť efektívnejšie a zlepšiť sústredenie?

0

Potrebujete sa učiť na skúšky, maturitu alebo dokončiť záverečnú prácu a nedokážete sa na to sústrediť?  Poradíme vám, aké techniky vám pomôžu s učení a v akom prostredí sa budete lepšie sústrediť.

...

Techniky, ktoré pomáhajú s učením

Najlepšou technikou je systematické a pravidelné učenie, ktoré sa však často zanedbáva. Existujú aj techniky, ktoré učenie uľahčujú. Jednou z najobľúbenejších, aj keď nie príliš efektívnych pomôcok, je určite zvýrazňovanie dôležitého textu. O niečo lepšie je na tom písanie poznámok a „výcucov“ z učiva.

Tým, že si robíte vlastné poznámky si ukladáte informácie do pamäti, a navyše budú pre vás zrozumiteľnejšie ako pôvodná prednáška. Pomôcť môžu aj mnemotechnické pomôcky, ktorých efektivita je síce iba krátkodobá, ale pred skúškou môže stačiť.

Čerstvý vzduch znamená menej únavy

Sedíte niekoľko hodín na prednáškach alebo doma nad knihami a pociťujete neprekonateľnú únavu? Pustite si dnu čerstvý vzduch a niekoľko minúť intenzívne vetrajte. Únavu a problémy s koncentráciou nespôsobuje nedostatok kyslíka, ale rastúci obsah oxidu uhličitého.

V tomto smere vám pomôžu aj moderné čističky vzduchu, ktoré zabezpečia nielen čerstvý vzduch, ale zachytia aj prach, peľ, zvieracie chlpy a iné alergény. Okrem výmeny vzduchu dbajte aj na teplotu v miestnosti, optimálna je 20 – 23°C.

Doprajte si dostatok spánku

Spánok je luxus, ktorý si často odopierame keď nás tlačí čas. Lenže práve nedostatok spánku má na schopnosť udržať pozornosť negatívny vplyv. Denne by ste mali spať 7 – 9 hodín, samozrejme by malo ísť o kvalitný spánok.

Ak sa jednu noc budete dlhšie učiť a príliš sa nevyspíte, nič hrozné sa nestane, ale určite nebudete cez deň v tak dobrej kondícii, ako keby ste si dopriali 8 – hodinový kvalitný spánok. Pohodlné drevené postele a pohodlný matrac by ste určite nemali zanedbávať a už vôbec nie pravidelne.

...

Vytvorte si vhodné prostredie a plánujte

Keď sa chcete učiť, vytvorte si prostredie, v ktorom vás nebude nič rozptyľovať. Ideálne bude zabudnúť na mobil a sociálne siete, vypnúť si zvonenie a pozornosť venovať iba štúdiu. Vyhnite sa učeniu v posteli alebo na gauči, sadnite si za stôl. Ak sa nedokážete učiť v úplnom tichu, pustite príjemnú tichú hudbu. Na stole si upracte a pripravte si všetko, čo budete pri učení potrebovať vrátane malého občerstvenia.

Učenie si plánujte, nesnažte sa dobehnúť všetko v jeden deň. Spravte si rozvrh a dodržiavajte ho, samy najlepšie viete, koľko toho dokážete naraz zvládnuť. Výhodou dôsledného plánovania je aj to, že budete mať čas na iné aktivity, napríklad športovanie alebo priateľov, aby ste sa odreagovali.

Keď už plánujte, naplánujte si aj prestávky počas učenia. Každé 2-3 hodiny si dajte pauzu a choďte sa najesť alebo sa vyberte na kratšiu prechádzku. Koncentráciu neudržíte celý deň a dlhé sedenie tiež sústredeniu neprospieva.

Uvidíte, že aj tieto jednoduché kroky môžu priniesť nielen pri učení, ale aj v práci pozitívnu zmenu.

Zdroj brázkov:

  1. smolaw/Shutterstock.com
  2. New Africa/Shutterstock.com
  3. Gorodenkoff/Shutterstock.com

Rastúci stôl – neoddeliteľná súčasť každej študentskej izby

Previous article

Akciový index S&P 500: Stručný prehľad histórie a investičných možností

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Magazín