Magazín

Akciový index S&P 500: Stručný prehľad histórie a investičných možností

0

S&P 500, tiež známy ako Standard & Poor’s 500, je jedným z najslávnejších indexov akciového trhu na svete. Index meria výkonnosť akciového trhu 500 veľkých verejne obchodovaných spoločností v Spojených štátoch. Dnes preskúmame históriu S&P 500, jeho účel a ako do neho investovať.

...

História indexu SP 500

S&P 500 bol vytvorený v roku 1957 spoločnosťou Standard & Poor’s.

Bol navrhnutý tak, aby bol indexom váženým trhom, ktorý odráža výkonnosť najväčších verejne obchodovaných spoločností v Spojených štátoch.

Dnes je S&P 500 udržiavaná indexmi spoločnosti S&P Dow Jones a je jedným z najčastejšie sledovaných indexov na svete.

Jeho účel

S&P 500 je širokým zastúpením amerického akciového trhu, ktorý pokrýva 80% trhovej kapitalizácie amerických akcií. Index zahŕňa širokú škálu spoločností z rôznych sektorov, čo z neho robí dobré zastúpenie celkového zdravia amerického hospodárstva.

Investori a manažéri fondov sa často používajú ako referenčná hodnota na vyhodnotenie ich vlastnej výkonnosti. Okrem toho sa S&P 500 bežne používa ako základné aktívum pre rôzne finančné produkty, ako sú fondy obchodované na burze (ETF), podielové fondy a deriváty.

Zloženie akciového indexu

S&P 500 sa skladá z 500 veľkých verejne obchodovaných spoločností v Spojených štátoch.

Spoločnosti sú vybrané výborom na základe rôznych kritérií vrátane trhovej kapitalizácie, likvidity a zastúpenia sektora.

...

Niektoré zo známych spoločností, ktoré sú súčasťou indexu S&P 500, sú:

  • Apple Inc. (AAPL)
  • Microsoft Corporation (MSFT)
  • com Inc. (AMZN)
  • Facebook Inc. (FB)
  • Alphabet Inc. (GOOGL)
  • Johnson & Johnson (JNJ)
  • Berkshire Hathaway (BRK.A)
  • JPMorgan Chase & Co. (JPM)
  • Visa Inc. (V)
  • Procter & Gamble Co. (PG)

Tieto spoločnosti pochádzajú okrem iného z rôznych sektorov vrátane technológií, zdravotnej starostlivosti, financií a spotrebného tovaru. Preto sa S&P 500 považuje za dobré zastúpenie celkového zdravia amerického hospodárstva.

Ako investovať do S&P 500

Investovanie do S&P 500 je možné vykonať niekoľkými spôsobmi. Najpriamejším spôsobom je kúpiť akcie každej z 500 spoločností, ktoré tvoria index. Bolo by to však nákladné a časovo náročné. Efektívnejším spôsobom, ako investovať do S&P 500, je investovať do indexového fondu alebo ETF.

Indexové fondy a ETF sledujú výkonnosť S&P 500 a ponúkajú investorom príležitosť investovať do diverzifikovaného portfólia akcií s jednou investíciou. Majú tiež nízke poplatky, čo z nich robí atraktívnu možnosť pre investorov, ktorí chcú minimalizovať svoje výdavky. Mnoho maklérskych firiem navyše ponúka obchody bez provízií pre ETF a indexové fondy, vďaka čomu sú ešte prístupnejšie pre jednotlivých investorov.

Ďalším spôsobom, ako investovať do S&P 500, je prostredníctvom aktívnych fondov, ktoré sa snažia prekonať index. Tieto fondy však zvyčajne majú vyššie poplatky a nemusia z dlhodobého hľadiska index dôsledne prekonať.

Záver článku

S&P 500 je široko sledovaný index, ktorý predstavuje výkon najväčších verejne obchodovaných spoločností v Spojených štátoch. Používa ho ako referenčná hodnota investorov a manažérov fondov a je dobrým zastúpením celkového zdravia amerického hospodárstva.

Tento akciový index je skvelým spôsobom, ako začať investovať už popri štúdiu.

Investovanie do S&P 500 sa dá uskutočniť nákupom jednotlivých akcií alebo investovaním do indexového fondu alebo ETF. Nech už si vyberiete akúkoľvek metódu, je dôležité mať na pamäti svoje investičné ciele a toleranciu rizika pri investovaní na akciovom trhu.

Ako sa učiť efektívnejšie a zlepšiť sústredenie?

Previous article

Úradné preklady sú súčasťou administratívy študijných pobytov

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Magazín