Magazín

Ako prerobiť nevyužitú izbu na impozantnú študovňu?

0

Zistili ste, že máte doma nevyužitú miestnosť a naopak vám chýba zázemie, v ktorom by ste mali pokoj na učenie? Ideálne! Máme pre vás totiž návod, ako túto miestnosť prerobiť na dokonalú študovňu. Hodiť sa bude ako stredoškolákom a vysokoškolákom, tak pre celoživotné vzdelávanie v ďalších rokoch.

...

Na čo je vlastne študovňa dobrá?

Hovoríte si, k čomu potrebujete študovňu, keď sa dá všetko zvládnuť v detskej izbe, v obývačke alebo napríklad v kaviarni? Odpoveďou je efektivita!

Vďaka tomu, že si vyhradíte danú miestnosť na jeden konkrétny účel totiž môžete svoju myseľ dokonale vytrénovať. Je to napokon podobné ako s už spomínanou kaviarňou alebo napríklad verejnou knižnicou a študovňou. Pokiaľ na určité miesto idete z jedného konkrétneho dôvodu, naše telo i myseľ si podvedome toto miesto spoja s daným účelom. Oveľa lepšie sa potom na učenie sústredíte a úlohy vám pôjdu rýchlejšie od ruky.

Hlavne žiadne rozptyľovanie

Než sa dostaneme k tomu, čo by v študovni malo byť, spomeňme niekoľko vecí, ktoré sú naopak nežiaduce. V študovni by nemalo byť vybavenie, ktoré vás rozptyľuje. Na mysli máme napríklad televíziu. Tá spravidla naruší vašu pozornosť a zníži schopnosť sa sústrediť na konkrétnu úlohu. Televízia preto vždy patrí do obývačky.

Podobný nežiaduci vplyv môže mať aj posteľ. Preto je vhodné mať spálňu alebo detskú izbu úplne oddelené od študovne. Náš mozog si posteľ spája s odpočinkom či spánkom a to nejde s prácou či štúdiom nijako dohromady. Pri učení by ste mali sedieť za písacím stolom, maximálne v pohodlnom kresle.

Na oknách by nemali chýbať záclony či závesy, aby ste mali v študovni potrebné súkromie, aj to totiž zlepší schopnosť sústredenia sa.

Čo nesmie v študovni chýbať?

Základom každej študovne je samozrejme priestranná pracovná doska, teda písací stôl.

Pri ňom nesmie chýbať kancelárska stolička alebo kreslo. Dbajte na to, aby bol stôl v ideálnej výške a stolička bola dokonale pohodlná. Je pravdepodobné, že počas náročnejších dní budete za stolom sedieť dlhé hodiny, mali by ste preto dbať na zdravé sedenie.

...

Ďalším nevyhnutným prvkom je knižnica či aspoň polička na knihy. Klasických tlačených materiálov síce postupne ubúda, stále ale budú tvoriť podstatnú časť vašich zdrojov.

Vyhraďte si na ne preto priestor, nech sa vám nekopia na pracovnom stole alebo neprehľadne v šuplíkoch.

Nezabúdajme na elektroniku

Nevyhnutným pomocníkom každého študenta je v dnešnej dobe počítač.

Či už si do študovne trvalo umiestnite stolné PC, alebo si vždy prinesiete notebook, mali by ste na počítač mať vyhradené miesto a zaistiť prívod elektriny kvôli nabíjaniu.

Pozor len na to, aby vás počítať zbytočne nerozptyľoval. Ak nie je pre vás internet nevyhnutný, zvážte obmedzenie možnosti pripojenia počítača k internetu.

Mimo študovňu by ste mali nechať aj svoj chytrý telefón. Prípadne si aspoň na mobile aj počítači vypnite zvuky a obmedzte notifikácie.

Študovňa vás musí baviť

Začali sme vecami nežiaducimi a spomenuli sme tie potrebné. Existuje ale ešte tretia kategória vybavenia, a to sú veci, ktoré síce nie sú nevyhnutné, ale výrazne zlepšujú dojem celej miestnosti.

Štúdium je všeobecne skôr nudnou záležitosťou, na ktorú sa netešíme. Preto by ste mali študovňu vybaviť obrazmi, kvetmi a mnohými dekoráciami.

Študovňa by mala hrať farbami a pôsobiť na vás naskrz pozitívnym dojmom. Vďaka tomu sa do nej vždy budete tešiť.

Syndróm vyhorenia – čo to je a ako sa s ním vyrovnať?

Previous article

Keď báčik z Chochoľova umrie (Rozbor + Obsah)

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Magazín