Magazín

4 rady, ako nájsť dobrú letnú brigádu

0

Letné prázdniny sa nezadržateľne blížia. Dni plné ničnerobenia a flákania sa s kamarátmi môžeš využiť aj zmysluplnejšie. Nájdi si napríklad brigádu, ktorá prináša niekoľko výhod. Prečítaj si, ako ju získať, či od kedy môžeš brigádovať.

...

Čo ti prinesie letná brigáda? 

Pracovné skúsenosti ťa naučia vnímať peniaze inak. Už totiž vieš, ako ťažko je ich zarobiť. Vďaka nej spoznáš nových ľudí a zažiješ zaujímavé zážitky. Veď aj tvoji rodičia možno sem-tam s úsmevom spomínajú na príbehy z letnej brigády. 

Ďalšou výhodou je aj študentský účet, ktorý ti pomôže udržať prehľad v tvojich financiách. S prvou výplatou prichádza aj menšia sloboda. Rodičia ti už nebudú tak rozprávať do toho, čo si môžeš a nemôžeš kúpiť. Výhody, ktoré letná brigáda ponúka sú určite zaujímavé. Ako si ju však nájsť? 

Urob si dobrý životopis

Životopis je to prvé, čo od teba tvoj budúci zamestnávateľ uvidí. Preto si daj na ňom záležať, inak môže skončiť medzi ostatnými nezaujímavými zahrabaný v kope. Ak si ešte nikde nebrigádoval, pokojne tam napíš aj o svojich školských úspechoch či o projektoch, na ktoré si hrdý.

Zdroj: Pexels.com

Buď odvážny

Aj keď nepatríš medzi najstatočnejších ľudí na svete, pokús sa vystúpiť zo svojej komfortnej zóny. Brigádu hľadaj na rôznych portáloch, ktoré ponúkajú stáže či rôzne ponuky práce. Pokús sa zareagovať na viacero ponúk, avšak životopis neposielaj hlava-nehlava. Radšej sa snaž často sledovať portály. Rýchla reakcia totiž zvyšuje šance na jej získanie. Určite bude chvíľu trvať, kým sa ti ozvú naspäť, preto to hneď nevzdávaj.  

Opýtaj sa známych

Slovensko je malé, nikdy nevieš, kto koho pozná. Preto rozhoď siete a opýtaj sa kamarátov a rodiny, či o niečom nevedia. Okrem každodenného nezmyselného scrollovania využi sociálne siete aj na hľadanie brigády.

...

Existuje viacero skupín, v ktorých ponúkajú zaujímavé práce. Dávaj si však pozor na divné a falošné profily, nech namiesto vytúženej výplaty nerobíš zadarmo. Preto ak natrafíš na ponuku, ktorá ťa zaujme, skús ešte zistiť referencie.

Zdroj: Pexels.com

Neboj sa osloviť firmu priamo

Keď si ešte stále nenašiel ponuku, ktorá by ťa zaujala, oslov okolité firmy priamo. Nikdy nevieš, či náhodou nehľadajú napríklad asistenta alebo asistentku, len ešte nezverejnili inzerát. 

Možno vieš, aké povolanie by si chcel po škole vykonávať. Neboj sa napísať firme, v ktorej by si si vedel predstaviť raz pracovať aj natrvalo. Z veľa brigád a stáží sa neskôr stávajú práce na plný úväzok. 

Od kedy môžeš brigádovať? 

Základnou podmienkou je vek 16 rokov a ukončená povinná školská dochádzka. Ak si ešte nedovŕšil dospelosť (18 rokov) tvoji rodičia musia dať súhlas na to, aby si mohol brigádovať.

Nikdy by si nemal pracovať bez zmluvy. S najväčšou pravdepodobnosťou podpíšeš dohodu o brigádnickej práci študentov. Dávaj si pozor, aby bola uzatvorená písomne, obsahovala opis tvojej činnosti a takisto odmenu, ktorú za ňu dostaneš – tvoju výplatu. 

Je určená pre študentov stredných a vysokých škôl. Na takúto zmluvu môžeš pracovať 20 hodín týždenne a maximálne môže byť uzatvorená na rok. 

 

Postgraduálne štúdium – Všetko, čo potrebujete vedieť

Previous article

Pomnožné podstatné mená a ich vzory – Poznáte všetky?

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Magazín