Magazín

Učebnica informatiky, ktorú len školy a ministerstvo školstva stále neobjavili

0

Učebnica informatiky, ktorú len školy a ministerstvo školstva stále neobjavili

 

...

Slovenská učebnica informatiky, ktorá dá žiakom viac ako tie, ktoré mali donedávna mnohé školy na Slovensku (žiadne). Školstvo v oblasti informatiky vychádza z odporúčaných učebných osnov. Mnohí učitelia však nie sú informatici, nie sú odborníci a ak si sami musia naštudovať, alebo pochopiť látku, ktorej viac rozumejú deti samotné, je to nešťastné. Opakovane sa stretávame s obsahom kníh, ktoré sú príliš teoretické a neprinášajú také poznatky, ktoré by reálne vychádzali z toho, čo je skutočným online svetom.

Práve kniha (Ne)bezpečný internet v podstate ani nie je klasickou učebnicou, a predsa je určená všetkým tak, aby pochopili internet. Naučili sa s ním pracovať, ale hlavne pochopiť, čomu dôverovať a čomu sa vyhýbať. Neexistuje žiaden predmet, ktorý by mládež pripravoval na realitu v online  priestore. Čakali by sme to od informatiky, no tie skôr preberajú vstupné a výstupné zariadenia, ROM, RAM, teóriu, ale nie realitu. Toto je žiaľ veľká škoda. Najmä ak pracujete v oblasti IT a sledujete, že vaše deti vedia viac ako učiteľ a aj podľa toho vyzerá chápanie odpovedí v prípadnom teste…. chápete, že niečo je zle.

Internet nie je ani tak nebezpečný, ako skôr neznámy

(Ne)bezpečný internet je knihou, ktorú sme si už mohli otestovať. Sme rad, že sme sa k nej mohli dostať už minulý rok a prejsť si obsah. Čitateľa sprevádza kompletne všetkými hrozbami na internete. Všetkými, ktorým sa u nás nevenuje ani len článok v médiách. Žiadna televízia nerieši kauzy, ktoré sú na dennom poriadku a pri ktorej prichádzajú ľudia o peniaze. Mladí ľudia, deti, netušia ako rozoznávať podvodníkov, hrozby a kadejaké individuálne podozrivé javy na internete. Je až neuveriteľné, že sa doteraz neobjavila nejaká snaha priniesť učebné pomôcky a osnovy, ktoré by siahli aj po tomto svete.

Takáto kniha, alebo je ekvivalent po čase s aktuálnejším obsahom je nevyhnutným doplnením učebných osnov. Skúsili sme ju odporúčať do základnej školy, kde nám bolo odpoveďou, že to máme skúsiť cez Ministerstvo školstva. To však dosiaľ knižku neobjavilo. Po kontakte s autorom je aspoň záplatou fakt, že knihu využívajú niektoré vysoké školy pri výučbe mediálnej tvorby a predmetov zameraných na online žurnalistiku. Mohlo by sa pritom urobiť viac. Môže byť rozobraná na kapitoly, súčasťou vyučovania na stredných, ale aj základných školách. Vyzbrojením vedomostí a prípravu pôdy rozhľadenejšej a pripravenejšej generácie by azda mohli nastať časy, kedy by sa podvodníkom ani neoplatilo prechádzať virtuálne hranice Slovenska a pokúšať sa nás oklamať.

Obrázok: pixabay + cover

 

 

...

 

Pomáha káva s učením?

Previous article

Poznáte všetky vybrané slová po B? (ZOZNAM)

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Magazín