Magazín

Ako zvládať stres počas vysokoškolského štúdia?

0

Úzkosť, depresia, nespavosť, migrény, poruchy pozornosti a neustála únava. To sú len niektoré z negatívnych javov súčasnosti, s ktorými sa neraz stretávame. Ich spúšťač je pritom často rovnaký stres. Viete, ako s ním bojovať?

...

Stresu sa nevyhnete, ale môžete zmierniť jeho vplyv na zdravie

Stačí jedna náročná skúška, písanie viacerých seminárnych prác v jednom semestri či oneskorenie sa s ich dodaním, a mnohí vysokoškoláci okúsia stres. Okrem týchto náročných vysokoškolských chvíľ však môže ísť aj o iné situácie, ktoré nás dokážu pomerne jednoducho rozrušiť. Či sa nám to páči, alebo nie…stresu sa jednoducho nevyhneme. Naučte sa preto, ako naň správne reagovať a nájdite spôsob, ktorý vám v tom počas štúdia najlepšie pomôže.

Vyskúšajte aktivity, pri ktorých môžete vypnúť

Ako účinne bojovať proti stresu? Žiaľ, na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Existuje však niekoľko odporúčaní, čo vás môžu inšpirovať. Dôležité je začať sa starať o seba, ale predovšetkým o svoje duševné zdravie. Okrem vyváženej stravy, ku ktorej môžete pridať aj vitamín proti stresu, si nájdite nejakú voľnočasovú aktivitu. Tá by vás mala baviť a stať sa pre vás takou záľubou, že nebudete myslieť na nič iné. Je to jednoducho ideálny spôsob, ako si odpočinúť a zabudnúť na svoje každodenné starosti. Môže ísť napríklad o nejaký kolektívny šport či rôzne kreatívne činnosti.

Poraďte sa s odborníkmi

Potrebujete pomôcť so zvládaním stresu alebo len jednoducho máte pocit, že niečo nie je s vami po zdravotnej stránke v poriadku? Obráťte sa na odborníkov. Pomocnú ruku vám môže podať nielen psychológ, ale aj váš všeobecný lekár, ktorý môže vďaka testom zistiť, aký je váš zdravotný stav a odporučiť vhodný postup liečby.

Ako teda zatočiť so stresom?

Skúste sa poobzerať po aktivite, ktorá vás nadchne a stane sa vaším pomocníkom v boji proti stresu. Nezabúdajte aj na zdravý životný štýl. Pokiaľ vášmu telu chýbajú napríklad nejaké vitamíny, poobzerajte sa aj po výživových doplnkoch. Avšak nezabudnite ich voľbu a dávkovanie konzultovať so svojím všeobecným lekárom. A v neposlednom rade si nenechávajte učenie na poslednú chvíľu!

Učenie sa na sedacom vaku. Je to vhodný spôsob učenia?

Previous article

Na čo nezabudnúť v životopise? Toto ste netušili!

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Magazín