Magazín

Darovanie krvi? Ako študent môžete zachrániť život

0

Darovanie krvi je jedným z najcennejších darov, ktoré môžete dať. Jedna jediná dávka krvi môže zachrániť životy a pomôcť ľuďom v núdzi.

...

Prečo by ste mali uvažovať na darovaním krvi?

Darovanie krvi je kľúčovým prvkom zdravotnej starostlivosti a zachovania života pre mnoho pacientov. Krv sa nevyhnutne potrebuje pri chirurgických zákrokoch, pri liečbe pacientov s rakovinou, pri ochoreniach krvi a pri záchrane obetí traumatických udalostí. Vaša krv môže byť kľúčom k záchraneniu niekoho iného života, a to bez ohľadu na vašu vekovú skupinu alebo postavenie.

Ako postupovať pri darovaní krvi?

Zistite svoju spôsobilosť

Pred tým, ako sa rozhodnete darovať krv, uistite sa, že ste spôsobilí. Medzi kritéria patrí:

 • Veková hranica – Darcovia krvi by mali byť vo veku od 18 do 65 rokov. Mladší darcovia môžu darovať krv so súhlasom rodičov alebo zákonných zástupcov.
 • Hmotnosť – Minimálna hmotnosť by mala byť 50 kg.
 • Všeobecný zdravotný stav – Darcovia krvi by mali byť vo všeobecne dobrom zdravotnom stave. Nemali by mať aktívnu infekciu ani vážne zdravotné problémy.
 • Vylúčenie rizikového správania – Osoby s rizikovým správaním, ktoré by mohlo zvýšiť riziko prenosu infekčných chorôb, ako je HIV alebo hepatitída, nemôžu byť darcami krvi. Sem patrí aj nedávny sexuálny kontakt s osobou so zvýšeným rizikom.
 • Identifikácia – Byť schopní preukázať svoju totožnosť platným identifikačným dokladom s fotografiou, ako je občiansky preukaz alebo pas.
 • Lieky a ochorenia – Existujú určité ochorenia a užívanie niektorých liekov, ktoré môžu vylúčiť darcov z darovania krvi. Napríklad, ak užívate lieky, ktoré by mohli byť nebezpečné pre príjemcu krvi, nemôžete ísť darovať. Rovnako tak nedávny chirurgický zákrok môže viesť k dočasnému vylúčeniu.
 • Frekvencia darovania – Medzi jednotlivými darovaniami krvi by malo byť minimálne 90 dní (tj. 3 mesiace) pauzy pre celú krv a 56 dní (tj. 8 týždňov) pre plazmu.
 • Tatoo a piercing – Ak ste si nedávno nechali urobiť tetovanie alebo piercing, môžete byť dočasne vylúčení z darovania krvi (obvykle 4 mesiace po tetovaní alebo piercingu).
 • Cestovanie – Ak ste nedávno cestovali do krajín s vysokým rizikom nákazy, môže existovať dočasné vylúčenie z darovania krvi.

Nájdite najbližšie centrum na darovanie krvi

Vyhľadajte miesto na darovanie krvi v vašom meste alebo blízkom okolí. Kontaktné informácie a otváracie hodiny môžete nájsť na internete alebo sa informujte v miestnej nemocnici.

Rezervujte si termín

Niektoré centrá na darovanie krvi vyžadujú predchádzajúcu rezerváciu, preto je dobré si termín zabezpečiť vopred.

Príprava pred darovaním

Pripravte sa tým, že budete jesť zdravé jedlo, dostatočne piť vodu a vyspať sa pred darovaním. To pomôže zmierniť prípadné nevoľnosti po darovaní.

Samotné darovanie

Po príchode na miesto na darovanie krvi budete musieť vyplniť dotazník týkajúci sa vašej zdravotnej histórie. Potom bude nasledovať fyzické vyšetrenie a samotné darovanie krvi, čo trvá len niekoľko minút.

...

Po darovaní

Po darovaní krvi budete odporúčaní oddýchnuť si, a budete dostávať občerstvenie. Je dôležité dodržiavať pokyny zdravotného personálu.

Ako často môžete chodiť darovať krv?

Frekvencia, s akou môžete darovať krv, sa líši podľa krajiny a organizácie na darovanie krvi. Vo väčšine prípadov môžete ísť darovať krv raz za tri mesiace. No, je dôležité konzultovať s miestnym centrom na darovanie krvi, aby ste zistili presné smernice pre vašu oblasť.

Krvné skupiny

Existuje niekoľko krvných skupín. Každá krvná skupina má svoje vlastné antigény a protilátky, ktoré ovplyvňujú kompatibilitu darovanej krvi s príjemcom. Tu sú hlavné krvné skupiny:

Krvná skupina A – Obsahuje antigén A na povrchu červených krviniek a protilátky proti B antigénu.
Krvná skupina B – Obsahuje antigén B na povrchu červených krviniek a protilátky proti A antigénu.
Krvná skupina AB – Obsahuje antigény A aj B na povrchu červených krviniek a nemá anti-A ani anti-B protilátky. Je známa ako univerzálny príjemca.
Krvná skupina 0 – Nemá antigény A ani B na povrchu červených krviniek a je známa ako univerzálny darca.

Kedy nemôžete ísť darovať krv?

Existujú situácie, kedy nemôžete ísť darovať krv, napríklad:

 • Ak máte aktívnu infekciu alebo chorobu.
 • Ak ste v posledných týždňoch cestovali do krajín s vysokým rizikom nákazy.
 • Ak ste mali nedávno chirurgický zákrok.
 • Ak užívate určité lieky.
 • Ak ste mali v minulosti sexuálny kontakt s osobou s rizikovým správaním (napríklad s viacerými sexuálnymi partnermi).

Darovanie krvi je prejavom ľudskosti a solidarity, ktorý môže zachrániť životy tých, ktorí to potrebujú. Ako študenti máme príležitosť prispieť k tejto humanitárnej činnosti a stať sa hrdými darcami krvi. Darovanie krvi môže byť jedným z najdôležitejších krokov, ktoré urobíte vo svojom živote. Darujte krv a zachráňte život!

Brigádovať počas štúdia? Určite áno!

Previous article

Tipy, ako zlepšiť spôsob zapisovania poznámok z prednások

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Magazín