Denné štúdiumExterné štúdium

Ako sa finančne pripraviť na štúdium v zahraničí

0

Niet pochýb o tom, že štúdium v zahraničí je správnym vykročením vpred na ceste životom. Absolventi si ľahšie nájdu uplatnenie nielen u nás, ale aj v zahraničí. Avšak štúdium v zahraničí nie je práve najlacnejšou záležitosťou, preto sa treba ešte pred nástupom na zahraničnú vysokú školu dobre finančne pripraviť. Chcete vedieť ako na to? Prečítajte si náš článok.

...

Štúdium v zahraničí a financovanie

Štúdium v zahraničí si v prvom rade vyžaduje vystúpenie z vlastnej komfortnej zóny a prekonanie samého seba. Ide o veľký krok a obrovskú životnú skúsenosť pre každého, kto pôjde touto cestou. Dnešní študenti majú v zahraničí možnosť načerpať veľké množstvo poznatkov, zážitkov a prežiť rozmanité emócie. 

Bez finančných prostriedkov to však nepôjde. Určite nie je rozumné spoliehať sa iba na štipendium, ktoré vám poskytne univerzita. Financovanie štúdia však závisí od krajiny, do ktorej sa rozhodnete vycestovať.

Napríklad, univerzity v Anglicku majú jedno z najdrahších školných v rámci celej Európy a náklady na život sú tiež nadpriemerné. Dánsko má síce bezplatné štúdium, čo sa môže zdať ako výhoda, avšak vďaka vysokým nákladom na život v Škandinávii sa vám pobyt aj tak predraží.

Na čo všetko potrebuje študent v zahraničí peniaze?

Medzi základné náklady, s ktorými treba počítať, patrí ubytovanie. Bežný internát je samozrejme ekonomickejší variant ako privát, ale v niektorých mestách je vzhľadom na obrovský záujem študentov veľmi náročné získať izbu v študentských domovoch. 

Okrem nákladov na ubytovanie treba počítať aj so stravou. Na stravovanie môžete využiť školské zariadenia a jedálne v kampusoch, vďaka čomu dokážete ušetriť. Ceny v supermarketoch sú už dnes porovnateľné so slovenskými cenami, niekde dokonca aj nižšie. 

Rátajte aj s investíciou do študijných materiálov, učebníc či kurzov, ktoré môžu, ale nemusia byť preplácané univerzitou. Pochopiteľne, ak máte tú možnosť, využite študijné materiály z druhej ruky. Ušetríte tým nemalé peniaze. 

Zvyšné náklady sú už individuálne. Študent v cudzej krajine má chuť spoznávať svet. Stretávať sa s ľuďmi, priateľmi, cestovať či zabávať sa. Práve v týchto položkách sa však budete musieť spoľahnúť skôr na vlastné financie. Ako si ich zabezpečiť? V minulosti bolo ideálnym riešením založiť si sporiaci účet. V súčasnosti však už tieto účty dávajú iba malé úroky, preto je výhodnejšie využiť možnosti krátkodobého investovania

...

Vedeli ste, že… 

… v mnohých krajinách sú verejné knižnice pre študentov úplne zadarmo? Múzeá a galérie ponúkajú tiež rôzne študentské zľavy. Navyše, v niektorých dňoch je do nich vstup zadarmo. 

Študentský účet

Pamätajte, že niektoré banky vyžadujú k sporiacim účtom aj založenie bežného účtu, čo nemusí vždy každému vyhovovať. Pre študentov je ale prirodzene najvýhodnejšie založiť si študentský účet, ktorý naprieč spektrom bánk ponúka pre mladých rôzne výhody.

Študentský účet je určený pre študentov od 15 rokov do dovŕšenia 26 rokov, ktorí ale musia byť študentmi strednej alebo vysokej školy v dennej forme. Zároveň, ak chce študent využívať študentský účet s výhodami, musí doložiť banke potvrdenie o štúdiu, a to raz ročne.

Treba si však dať pozor. Banky nemusia študenta na predloženie dokladu vyzvať, preto si to každý musí ustriehnuť sám. Ak si to neustriehnete, banka vám začne účtovať poplatky za vedenie účtu a transakcie ako pri bežných účtoch.

Vo všeobecnosti výhody vedenia študentského účtu sú nasledovné:

  • vedenie účtu bez poplatku alebo len s minimálnym poplatkom,
  • služby elektronického bankovníctva
  • možnosť ísť do debetu s povoleným prečerpaním – účet musí existovať určitý počet mesiacov a musí byť na neho poukazovaný pravidelný príjem,
  • väčšina bánk neúčtuje poplatok za vydanie platobnej karty
  • niektoré banky ponúkajú študentom možnosť získať imidžovú kartu s vlastným dizajnom
  • výber z bankomatu vlastnej banky zadarmo
  • odmeňovanie pri platbe kartou
  • platby platobnou kartou u obchodníka alebo platby za služby bez poplatkov
  • možnosť úročiť financie na účte vyšším úrokom ako na bežnom účte, 
  • dobíjanie kreditu u mobilného operátora.

Ako môžete vidieť, študentský účet poskytuje množstvo výhod. V zahraničí však môže nastať problém, a to v súvislosti s výberom z bankomatu, ktorý sa bez poplatku zvyčajne nezaobíde. Banky ale pri výberoch v zahraničí zvýhodňujú bankomaty tej istej bankovej skupiny, ku ktorej patrí vaša banka. 

Konkrétne, veľké slovenské banky sú zvyčajne súčasťou finančných skupín ako ERSTE, Intesa Sanpaolo, Raiffeisen či KBC. Hľadajte preto v zahraničí bankomaty s logom vašej banky a peniaze vyberajte iba z nich. 

V opačnom prípade sa poplatky za výber z cudzích bankomatov pohybujú v rozmedzí od 3 do 6 eur. Výnimkou je mBank, kde za výber hotovosti z cudzieho bankomatu neplatíte. Musíte si však vybrať viac ako 70 euro, inak je poplatok za takýto výber 1,3 euro. 

Sporiaci účet

Vzhľadom na finančnú náročnosť štúdia v zahraničí nie je určite zlým nápadom začať sa finančne pripravovať už pred jeho začiatkom. Čím skôr, tým lepšie. Na sporiacom účte si môžete šetriť na neočakávané finančné výdavky v súvislosti so zahraničným štúdiom a ľubovoľnú čiastku peňazí budete mať pritom stále k dispozícii. 

 

Úrok, ktorý získate, je vzhľadom k tomu, že máte peniaze stále k dispozícii, pomerne výhodný. Sporiť peniaze si môžete pravidelne aj nepravidelne a v závislosti od vašej momentálnej finančnej kondície. Niektoré banky dokonca ponúkajú možnosť automatického presunu finančných prostriedkov, ktoré vám zvýšia, na sporiaci účet.

V súčasnosti existujú nasledovné typy sporiacich účtov:

  • Bežný sporiaci účet – najčastejšie ho získate k bežnému účtu alebo ako samostatný produkt. Jeho výhodou je flexibilita (žiadne ďalšie podmienky) a fixácia.
  • Sporiaci účet na určitú dobu – peniaze máte síce k dispozícii, avšak ak ich na sporiacom účte necháte po určitú vopred dohodnutú dobu, získate od banky aj vyšší úrok.
  • Sporiaci účet s úrokom podľa vkladov – vyšší úrok získate vtedy, keď si na sporiaci účet vložíte vyššiu sumu a na dlhšiu dobu. 

TIP

Pri výbere hotovosti z bankomatu nielen v zahraničí nezabudnite rozlišovať medzi debetnou a kreditnou kartou. Výber kreditkou môže byť totiž aj dvakrát drahší. Kreditná karta sa hodí skôr na platby v obchodoch alebo reštauráciách.

Študentská pôžička

Nie každému sa podarí nasporiť dostatok finančných prostriedkov na štúdium v zahraničí. V takom prípade je ideálnym riešením študentská pôžička. V zásade máte dve možnosti:

  • Fond na podporu vzdelávania – doba splatnosti je od 5 do 10 rokov a výška pôžičky sa môže pohybovať od 500 euro do 8 000 euro. Úroková sadzba je v priemere na úrovni 3,00 % ročne.
  • Bankový produkt – doba splatnosti je od 1 do 8 rokov a výška pôžičky sa môže pohybovať od 300 euro až do 35 000 euro. Úroková sadzba sa v tomto prípade prípade pohybuje na úrovni 4,49 % ročne.

Vybavenie pôžičky, mimoriadne splátky a predčasné splatenie sú v oboch prípadoch bez poplatku. Nutnou podmienkou ale je, že musíte študovať na vysokej škole v dennej forme

Rozdiel medzi uvedenými možnosťami študentskej pôžičky spočíva najmä vo vekovom obmedzení, ktoré je v prípade bankového produktu striktne od 18 do 26 rokov. Fond na podporu vzdelávania vek žiadateľa nezohľadňuje. Naproti tomu finančný limit poskytnutej pôžičky je v banke vyšší, hoci pri mierne vyššom úročení. 

Záver

Financovanie štúdia v zahraničí závisí od krajiny, do ktorej sa chystáte vycestovať. Vo všeobecnosti je však v priemere dvakrát drahšie ako u nás na Slovensku. Je preto dôležité začať sa finančne pripravovať čo možno najskôr. 

Riešením je študentský účet, ktorý poskytuje mnoho výhod pre mladých (pozor na výber hotovosti z cudzieho bankomatu), sporiaci účet a študentská pôžička.

Prečo by ste mali používať page buildery?

Previous article

Ako vybrať notebook pre študenta

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.