Magazín

Ako vybrať spotrebiče do študentského bytu – Jednoducho!

2

Študentské internáty majú nespornú výhodu v nízkych mesačných nákladoch – nízky nájom, základné vybavenie je súčasťou všetkých izieb… Ale nie každý je stavaný na to, aby zdieľal izbu s cudzím človekom či používal jedny sprchy pre celé poschodie. A preto sa veľmi obľúbeným spôsobom bývania na štúdiách stal byt pre študentov. S ním sú však spojené ďaľšie náklady s obstaraním nevyhnutných spotrebičov. Aké vybrať?

...

Študentský byt a jeho špecifiká

U študentského bytu je najdôležitejším kritériom pri obstarávaní vybavenia to, aby bolo čo najlacnejšie, ale zároveň energeticky úsporné a vydržalo používanie väčším množstvom ľudí.

Je dobré sa dopredu dohodnúť, kto spotrebiče uhradí. Môžete ich obstarať dohromady či každý zvlášť a potom si spotrebiče podľa toho rozdeliť v prípade sťahovania. Ďaľšou možnosťou je dohodnúť sa s majiteľom bytu, že spotrebiče obstaráte a on vám na určitú dobu zníži nájomné o obstarávaciu cenu spotrebičov. V prípade sťahovania mu tam potom všetky zostanú.

Aké základné spotrebiče vybrať ?

Niektoré byty majú aspoň základné vybavenie kuchyne alebo kúpeľne, avšak toto sa potom odrazí na výške nájomného. Nasledujúce riadky budú určené predovšetkým pre študentské byty bez akéhokoľvek vybavenia.

Práčka

Práčka je jedným zo základných spotrebičov. Najlacnejšia automatická práčka sa dá kúpiť už od necelých 3 000 Kč. Okrem ceny je však nutné sa zamerať na ďaľšie dôležité parametre. Tie najdôležitejšie z nich nájdete na energetickom štítku:

 • energetická trieda
 • spotreba vody
 • účinnosť prania a odstreďovania
 • hlučnosť práčky

Energetická trieda má označenie A-G, kde práčka s označením A patrí medzi najúspornejšie a G potom medzi najmenej úsporné. Energetická trieda síce významne ovplyvňuje cenu, ale ušetríte na energiách.

Spotreba vody býva u moderných práčiek cca 40 – 45 l na jeden prací cyklus. Opäť platí, že čím úspornejšie práčka, tým vyššia cena, ale vložené financie sa vrátia pri ročnom zúčtovaní záloh za energie.

Účinnost prania a odstreďovania označuje, koľko vody zostane v prádle po odstreďovaní. Tu sa stretnete taktiež s označením A – G. U práčiek s označením A zostáva v prádle menej než 45 % zbytku vody. Pre porovnanie u práčiek s označením C zostáva v prádle 54 – 63 % vody. Jedná sa teda o ukazateľ toho, ako dlho bude prádlo potom schnúť.

...

Hlučnosť práčky je pre študentskú práčku pomerne dôležité kritérium. V rámci šetrenia budete chcieť využívať výhody nočného prúdu, prípadne inokedy mať čas na pranie nebudete. V takom prípade však nechcete, aby práčka budila celý dom. Tichá práčka má hlučnosť do 50 dB.

Ďaľšie dôležité kritérium pri výbere by mala byť kapacita bubna. Pokiaľ sa dohodnete, že si každý budete prať svoje prádlo, postačí malá práčka s kapacitou do 6 kg. V prípade, že si budete prať dohromady, mali by ste zvoliť kapacitu 6-9 kg.

Kombinovaná chladnička

Bez možnosti uchovania potravín sa taktiež neobídete. Pokiaľ nemáte to šťastie vo forme vstavanej kombinovanej chladničky, ktorá je súčasťou vybavenia bytu, budete sa musieť rozhodnúť, akú zvoliť variantu. Môžete kúpiť samostatnú chladničku bez možnosti mrazenia alebo kombinovanú chladničku s mrazničkou. Druhá varianta je praktickejšia, pretože ľad a nanuky určite potrebovať budete.

Kombinované chladničky sú veľmi obľúbené a cenovo dostupné. Na trhu nájdete široký výber modelov. Nevýhodou u nich býva menšia veľkosť mrazničky, čo ale pre študentský byt nie je až takou prekážkou.

Energetický štítok u chladničiek obsahuje:

 • energetickú triedu
 • ročnú spotrebu
 • súčet objemov priestorov
 • súčet objemov chladených priestorov
 • emisie hluku

U energetickej triedy platí to isté čo u práčiek a všetkých ďaľších spotrebičov – A je najúspornejšia, G najmenej úsporná.

Objem chladených priestorov je označenie veľkosti chladničky. Ohľadom veľkosti sa dá riadiť pravidlom, že na jednoho člena domácnosti je treba cca 70 l objemu chladničky a 25 l objemu mrazničky. Pre 1-2 člennú domácnosť je ideálny objem 150 l (70 l mraziaca časť). Tieto chladničky majú rozmery od 140 do 170 cm. Pokiaľ budete na byte 3 – 4, je pre vás vhodnejšia už väčšia chladnička od 180 cm ďaľej. Tieto chladničky majú objem cca 225 l (90 l mraziaca časť). Objem je veľmi dôležitý, pretože sa kvôli spotrebe energie doporučuje udržovať chladničku plnú minimálne zo 70 %. Za každých ďaľších 10 l sa zvyšuje spotreba chladničky až o 20 kWh za rok. Veľkosť teda voľte naozaj s rozmyslom.

Čo sa týka hluku, voľte chladničku s menej než 40 dB, aby  ste mali istotu, že bude tichá.

Mikrovlnná rúra

Tento spotrebič nepatrí medzi najakútnejšie, určite  sa dá bez nej obísť, ale rozhodne veľmi uľahčí študentský život. Mikrovlnná rúra voľne stojaca je spotrebič, ktorý obstaráte už od 1 200 Kč.

U mikrovlnnej rúry do študentského bytu vám postačia základné funkcie – ohrievanie a rozmrazovanie. Objem sa potom doporučuje okolo 19 l.

Dôležitým parametrom je príkon a výkon, ktoré majú vplyv na prípravu jedla a na energetickú náročnosť spotrebiča. Príkon označuje spotrebu energie pri prevádzke. Na trhu nájdete mikrovlnné rúry s príkonom od 700 W do 3 000 W. Čím viac funkcií mikrovlnná rúra má, tým vyšší bude jej príkon. Výkon má potom vplyv na dobu, za ako dlho bude vaše jedlo pripravené. Rúry majú výkon od 700 W do 2 000 W. Pre základnú mikrovlnnú rúru postačí výkon 1 000 W.

Rýchlovarná kanvica

Na koniec sme si nechali posledný základný spotrebič do študentského bytu, ktorý zároveň patrí medzi tie najmenej finančne náročné. Tie najlacnejšie rýchlovarné kanvice obstaráte už od 200 Kč.

U kanvice sa zamerajte na objem, materiál, príkon a spôsob uloženia topnej špirály. Objem kanvice pre 1-2 osoby postačí do 1 l, pre 3 a viac osôb voľte aspoň 1,5 l.

Čo sa materiálu týka, tak najlacnejším typom sú plastové kanvice. Pokiaľ chcete stabilnejší materiál, voľte nerez kanvice. Ďaľej si môžete vybrať z ponuky sklenených či keramických kanvíc, ktoré ponúkajú mnoho ďaľších funkcií, ale ich obstarávacia cena je už oveľa vyššia.

Príkon má vplyv na rýchlosť ohrevu vody a pohybuje sa od 600 W do 3 000 W. Pre rýchlejšiu prípravu sa doporučuje príkon aspoň 2 000 W.

Topná špirála môže byť buď viditeľná alebo skrytá. Skryté špirály sú chránené pred vodným kameňom, ale ohrev vody u nich trvá dlhšie.

...

 

Zdroj obrázkov: Pexels.com

Ako vybrať notebook pre študenta

Previous article

Najobľúbenejšie študijné odbory na Slovensku

Next article

You may also like

2 Comments

 1. […] ak sa o práčku delí viacero ľudí, napríklad v študentskom byte, potrebuje tým viac starostlivosti, čím častejšie sa používa. Bohužiaľ, mnohí z nás […]

 2. […] jeho čistenie zaberie viac času. Dosť často k tomu dochádza u študentských bytov, kde vyberáme spotrebiče podľa potrieb študentov. Avšak práve študenti si v mnohých prípadoch nenájdu čas na riadne vyčistenie sporáka. K […]

Comments are closed.

More in Magazín