Denné štúdiumExterné štúdium

Skončili ste štúdium a chcete začať podnikať? 5 tipov a rád, na čo by ste nemali zabudnúť hneď na úvod

0
Female legs wearing jeans and white sneakers.

Každý absolvent má po skončení štúdia dve možnosti. Tou prvou je zamestnať sa na pracovný pomer a začať budovať svoju kariéru ako odborník na konkrétnu oblasť. Druhou cestou je vyskúšať si podnikanie na vlastnú päsť. Ak chcete vedieť, čo vás čaká v prípade druhej možnosti a na čo nezabudnúť, nasledovné riadky sú určené vám.

...

Spravte si prieskum trhu a presný plán

Najlepšou voľbou je začať sa venovať podnikaniu v oblasti, kde ste po odbornej a ideálne aj praktickej stránke čo najviac doma. Ak bude predmet podnikania blízky predmetu vášho štúdia, je to optimálna situácia, no samozrejme, aj tu sú výnimky.

Bez ohľadu na to však treba hneď na úvod spraviť dve veci. Tou prvou je prieskum trhu, čiže prieskum možného dopytu po tom, čo budete ponúkať, prieskum podmienok a konkurenčných firiem. Takto zistíte, aká je aktuálna ponuka, aké je spotrebiteľské správanie zákazníkov a čo by ste mohli oproti konkurencii priniesť navyše.

Druhou dôležitou vecou je presný podnikateľský plán. Napíšte si krok po kroku, ako chcete budovať svoj biznis a premyslite si všetky riziká a možné prekážky.

Vyberte si správnu formu podnikania

Už teda viete, v čom chcete podnikať, máte prehľad o konkurencii a tiež plán, ako budete postupovať pri budovaní vášho biznisu. Treba sa rozhodnúť pre formu.

Na výber máte podnikanie ako fyzická samostatne zárobkovo činná osoba, čiže na živnosť, alebo ako právnická osoba, čiže ako obchodná spoločnosť. Obe formy majú svoje plusy a mínusy, záleží od toho, v akej oblasti budete pôsobiť. Ak očakávate ročný obrat do 25.000 €, z finančného hľadiska sa vám viac oplatí založiť si živnosť.

Naopak, ak budete mať obraty väčšie, nechcete v podnikaní ručiť celým svojim majetkom a nebudete využívať ani tzv. paušálne výdaje, je lepšou voľbou obchodná spoločnosť. Najlepšie je spraviť si porovnanie živnosti a s.r.o. pre vašu situáciu.

Využite všetky možnosti financovania

Začať podnikať bez peňazí je samovražda, to je jasné. V rámci podnikateľského plánu si preto vopred zvážte všetky možnosti financovania a snažte sa ich využiť naplno.

...

Tu je niekoľko tipov, kde získať úvodný kapitál:

  • požičajte si od rodičov, je to najvýhodnejšie, najrýchlejšie a najlepšie
  • alternatívou k tomu je osloviť blízkych priateľov, tu už treba písomnú zmluvu o pôžičke
  • pokúsiť sa môžete získať aj biznis partnera, ktorému za investíciu dáte podiel na podnikaní
  • ak všetko zlyhá, skúste úver z banky, tu však budete asi potrebovať ručiteľa

Do špeciálnej pozornosti vám potom dávame príspevok od štátu na začiatok podnikania, oficiálne známy aj ako príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť. Poskytujú ho úrady práce a podľa toho, v ktorom regióne budete pôsobiť, môžete získať dotáciu až do výšky 5.927,12 €. Platí, že čím „chudobnejší“ región je, tým väčší získate príspevok.

Dajte bokom všetky nepotrebné aktivity

Kto chce rozbehnúť úspešný biznis, musí obmedziť nepotrebné aktivity. Bohužiaľ, bez toho to nepôjde, stačí sa pozrieť na životopisy slávnych podnikateľov.

Ak trávite priveľa času hraním počítačových hier alebo pozeraním zábavných videí, prípadne si každý druhý deň radi zájdete do baru až do záverečnej, tieto činnosti by ste mali minimalizovať. Nielen, že nie sú zlučiteľné so zdravou životosprávou, ale najmä vás oberajú o drahocenný čas a najmä energiu. Tie musíte venovať podnikaniu.

Pochopiteľne, nehovoríme o zdravých a účinných spôsoboch, ako odbúrať stres a mať zo života popri podnikaní aj trocha radosti. Športové aktivity, relax v záhrade, návšteva kina a divadla či nejaký výlet sú vhodné, no samozrejme v rozumnej miere.

Investujte do zviditeľnenia sa a marketingu

Podnikanie je nielen o tom, že budete poskytovať služby alebo predávať tovar, ale aj o prezentácii. Trh je dnes doslova presýtený konkurenciou a len veľmi ťažko nájdete oblasť, kde by tomu tak nebolo. Preto musíte investovať do marketingu.

V tomto prípade použite známe pravidlo o meraní a strihaní: najskôr si dobre premyslite, akou formou, v akom rozsahu a na aké miesta by ste mali reklamu zacieliť. Snažte sa vynaložiť každé jedno investované euro tak, aby ste dokázali osloviť potenciálneho zákazníka. Nesnažte sa pritom v reklame iba predávať, pozerajte aj na budovanie značky.

Optimálne je skombinovať viacero formátov a typov reklamy. Prioritou by mal byť online priestor, no všetko závisí od toho, v akom obore podnikáte. Ak máte kamennú predajňu alebo prevádzku, využite všetky možnosti na to, aby ste na ne upútali.

Posilnite svoju imunitu a mozog pomocou konopných (CBD) kapsúl

Previous article

Ako skĺbiť štúdium a podnikanie

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.