Denné štúdiumExterné štúdium

Ako vybrať notebook pre študenta

0

Informačné a komunikačné technológie sú v dnešnej dobe nevyhnutnou súčasťou bežného ľudského života – využívame ich nielen k práci, ale i k zábave a k učeniu. Už i veľmi mladé školopovinné deti musia byť schopné pracovať s počítačom, pretože sa pre ne stáva nielen zdrojom dôležitých informácií, ale získavajú vďaka nemu tiež základné schopnosti v oblasti ovládania moderných zariadení. Študenti stredných a vysokých škôl potom už potrebujú odpovedajúce vybavenie, aby mohli plniť bežné zadania, ktoré dostávajú od svojich vyučujúcich. Pri výbere počítača pre študenta je nutné zohľadňovať obdobné parametre ako pri hľadaní vhodného pracovného počítača. Na čo sa teda zamerať?

...

Notebook alebo stolný počítač

Prvým faktorom, ktorý vstupuje do rozhodovania o kúpe počítača, je jeho typ – notebooky i stolné počítače sa vyznačujú špecifickými výhodami, ktoré oceníte najmä pri používaní. Stolné počítače, čiže desktopy, sú ideálnou voľbou v prípade, že si chcete zadovážiť výkonné zariadenie za pomerne nízku investíciu.

O notebooku (laptope) by ste mali uvažovať najmä ak potrebujete zariadenie často prenášať – portabilita notebooku a možnosť prevádzky na výdrž batérie sú jeho hlavnými prednosťami a zároveň limitujú jeho výkon.

Výhody stolných počítačov spočívajú predovšetkým v možnosti zostavenia konkrétneho modelu, ktorý odpovedá potrebám užívateľa bez väčších obmedzení z hľadiska implementácie súčastí, v porovnaní s notebookmi obdobných vlastností sú vždy oveľa lacnejšie.

Pre študentov vysokých ale i stredných škôl však častejšie preferujeme notebooku, ktoré umožňujú prenášania do prednáškových miestností, medzi ubytovacím zariadením a školou, či jednoducho do knižnice, ak je potrebné pri spracovávaní úloh pracovať s odbornou literatúrou. Stolný počítač je výhodnejší, ak sa študent chystá používať náročnejší software, alebo hrá často náročnejšie počítačové hry.

Výber notebooku pre študenta

Pri hľadaní vhodného modelu notebooku pre študenta je potrebné si primárne stanoviť cenový strop, ktorý určí kategóriu dostupných zariadení.

Na základe cenovej hladiny je potom možné voliť konkrétny notebook, a to podľa nasledujúcich kritérií:

  • výkon
  • veľkosť
  • odolnosť

Výkon notebooku pre študenta

Výkon počítača je daný komponentami, ktoré sú doň zabudované. Primárne sa pri výbere zameriavame na typ procesora, typ pevného disku, veľkosť pamäti, grafickú kartu.

...

Dobrým orientačným prvkom v tomto smere môže byť priamo typ notebooku, ktorý definuje výrobca/predávajúci.

Najlepšie notebooky z hľadiska výkonu bývajú notebooky herné – tie majú vysokú výdrž batérie, kvalitný procesor a veľmi dobrú grafickú kartu.

Herné notebooku sú vhodné pre študentov, ktorí budú pracovať s náročnejším softwarom, ich veľkou nevýhodou je pomerne vysoká cena (Zdroj: Arecenze.sk). Obdobou herných notebookov nižšej kvalitatívnej triedy sú notebooky určené pre prácu s grafickým softwarom, ktoré disponujú kvalitnou grafickou kartou, sú však viac obmedzené na ostatných výkonových parametroch.

Na bežné užívanie sú určené kancelárske notebooky, ktoré využijú študenti pre klasické úlohy, ako je písanie seminárnych prác apod. Kancelárske notebooky sa vyznačujú veľmi dobrým výkonom pri menšej softwarovej záťaži. Nižšie kvalitatívne triedy notebookov určené najmä pre surfovanie po internete sa pre potreby študentov nehodia.

...

 

Veľkosť a odolnosť

Pre prácu s dokumentami či grafickým softwarom je potrebné zaistiť dostatočnú uhlopriečku displeja (tá by mala byť aspoň 14 palcov).

Od veľkosti displeja sa potom odvíjajú celkové rozmery notebooku.

Ak chcete mať istotu, že bude mať notebook dostatočnú odolnosť, je lepšie vyberať modely s kovovým krytovaním – chránia komponenty a zároveň majú pevnejší povrch a lepšie utesnenie.

Ako sa finančne pripraviť na štúdium v zahraničí

Previous article

Ako vybrať spotrebiče do študentského bytu – Jednoducho!

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.